PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چرا "انا القتیل العبرات" ؟؟

صبور
2013_11_12, 11:39 PM
با سلام

عزاداریهایتان قبول

سوالی که بنده دارم این است که چرا امام حسین می فرمایند :" انا القتیل العبرات " ؟؟ و یعنی چی من کشته ی اشکها هستم؟؟

معمار
2013_11_14, 12:34 AM
یکی از القاب امام حسین علیه السلام"قتیل العبرات"است

در بحار الانوار در منظور از این دو کلمه آمده است که: «هيچ مؤمنى به ياد من نمى ‏افتد مگر اين كه گريه مى ‏كند يا بغض، گلوى وى را مى ‏گيرد»،(بحارالانوار، ج 110، ص 356)

صبور
2013_11_14, 12:48 AM
باتشکر
با عرض معذرت من متوجه نمیشم که چرا گفته میشه "کشته ی" اشکها؟؟

آنچه در بحارالانوار ذکر شده مراد دوستداران حضرت هستند که برمصائب و مظلومیت حرضت اشک میریرند، کلمه ی قتیل یا همان کشته چه ربطی داره به این مضمون؟؟

معمار
2013_11_14, 10:10 AM
باتشکر
با عرض معذرت من متوجه نمیشم که چرا گفته میشه "کشته ی" اشکها؟؟

آنچه در بحارالانوار ذکر شده مراد دوستداران حضرت هستند که برمصائب و مظلومیت حرضت اشک میریرند، کلمه ی قتیل یا همان کشته چه ربطی داره به این مضمون؟؟

ببخشید نشد وقت نشد مطلب را تکمیل کنم

ادامه مطلب

در روایت امام علی علیه السلام به امام حسین علیه السلام خطاب کرده که«یا عبرة کل مؤمن---ای اشک هر مؤمن»کامل الزیارات، محقق و مصحح: امینی، عبد الحسین، ص 108

اما در معنای «کشته شده اشک‌ ها»طبق حدیث بالا و موارد مشابه،یعنی؛ امام کشته شده‌ای است که مؤمن یا هر شخص آزاده‌ای این مصیبت را بشنود، محزون و گریان شود و اشک‌هایش جاری گردد. عالمان نیز چنین معنایی را برای این تعبیر آورده‌اند؛ مانند این‌که طریحی می‌گوید: «معنای أنا قتیل العبره این است که این مصیبت وقتی بر کسی ذکر شود، آن شخص حالت حزن و اندوه را به خود می‌گیرد و اشک می‌ریزد».(مجمع البحرین حسینی، ج 3، ص 393)

علامه مجلسی می‌گوید: «قتیل العبرات؛ یعنی کشته‌ای که اشک‌ها برای آن جاری می‌شود»(بحار الانوار، ج 98، ص 355)

صبور
2013_11_14, 12:38 PM
سلام
عزاداریهایتان قبول
بسیار متشکرم