شب قدر کدام شب است؟

امام باقر در پاسخ كسى كه از شب قدر مى‏پرسيد، فرمود: يكى از دو شب بيست و يكم و بيست و سوم است.
راوى پرسيد، نمى‏ خواهيد تعيين فرماييد؟
فرمود: نمى ‏خواهيد هر دو شب را عبادت كنيد؟ از امام صادق نيز همين گونه روايت شده است.
در روايت ديگرى فرمود: شب قدر را ميان شب نوزدهم، بيست و يكم و بيست و سوم ماه رمضان بجوييد.
از «ابو بصير» آورده‏اند كه به امام صادق گفتم! فدايت گردم، آن شبى كه اميد مى‏ رود شب قدر باشد، كدام شب است؟
فرمود: يكى از دو شب بيست و يكم و بيست و سوّم.
گفتم: اگر نتوانستم هر دو شب را شب زنده ‏دارى كنم، چه كنم؟
فرمود: آنچه توانستى از اين دو شب را به نيايش و عبادت بپرداز.
گفتم: گاه ما، هلال ماه را در منطق ه‏اى مى‏ بينم، اما خبر مى ‏رسد كه در شهر و منطقه ديگر اين گونه نيست و گاه يك روز تفاوت مى‏ كند.
فرمود: تا آن جايى كه ممكن است در همه چهار شب خداى را عبادت نما و خواسته هايت را از بارگاه او بخواه...
گفتم: فدايت گردم، شب بيست و سوم به وسيله «جهنى» از پيامبر نيز روايت شده است.
فرمود: آرى، اين گونه آمده است.
گفتم: «سليمان بن خالد» آورده است كه: در شب نوزدهم ماه رمضان كسانى كه بايد در سال آينده براى شركت در مراسم حج در مكّه موفق شوند، مقدر مى‏گردد.
فرمود: نه تنها آنان، كه همه نيازها، خواسته‏ ها، رزق‏ها، گرفتارى‏ ها تا شب قدر آينده نوشته مى‏شود. همه اين‏ها را در شب بيست و يكم و بيست سوم طلب نما، و در هر يك از اين شب‏ها صد ركعت نماز بخوان و اگر توانستى تا سپيده دم دوبار غسل نما.
گفتم اگر نتوانستم چه كنم؟
فرمود به هر صورتى كه توانستى و هر عبادتى موفق شدى انجام بده... چراكه در ماه رمضان درهاى آسمان گشوده مى‏شود و شيطان‏ها به بند كشيده مى‏شوند و عملكرد مردم با ايمان پذيرفته مى‏شود و در زمان پيامبر ماه رمضان «روزى شده» خوانده مى‏شد.
مجمع البیان