انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 21

موضوع: آگــــــــــــــاه باشید...!

1. Top | #1

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    میانگین پست در روز
    0.31
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    صلوات و تشکر
    2,704
    مورد صلوات
    3,277 در 1,150 پست
    نوشته های وبلاگ
    1
    دریافت کتاب
    3
    آپلود کتاب
    0

پیش فرض آگــــــــــــــاه باشید...!

قبل از هر چیز خوب است در مورد محبت توضیح مختصری بیان کنیم.

تعریف محبّت:
    حب یعنى، رغبت و میل انسان به چیزى. اگر این میل باطنى و رغبت دل به چیزى شدید و قوى شود، آن را عشق مى‏نامند.
    محبت یك نوع جذب و انجذابى است كه ملاك آن ملایمتى است كه آن موجود با محبوب خود دارد به بیان دیگر، محبّت در حقیقت حالتى است كه در دل یك موجود ذى شعور نسبت به چیزى كه با وجود او ملایمتى و با تمایلات و خواسته‏هاى او تناسبى داشته باشد، پدید مى‏آید،( نگا: اخلاق در قرآن، آیةالله مصباح یزدى، ج اوّل، صص 359- 360).

2. کاربر زیر برای پست " مشعشع " عزیز صلوات فرستاده:

3. Top | #11

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    میانگین پست در روز
    0.31
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    صلوات و تشکر
    2,704
    مورد صلوات
    3,277 در 1,150 پست
    نوشته های وبلاگ
    1
    دریافت کتاب
    3
    آپلود کتاب
    0

رسول خدا ص فرمودند:

من مات على حب آل محمد مات شهیدا.
    الا و من مات على حب آل محمد (ص) مغفورا له.
    الا و من مات على حب آل محمد مات تائبا.
    الا و من مات على حب آل محمد مات مؤمنا مستكمل الایمان.
    الا و من مات على حب آل محمد بشره ملك الموت بالجنة ثم منكر و نكیر.
    الا و من مات على حب آل محمد یزف الى الجنة كما تزف العروس الى بیت زوجها.
    الا و من مات على حب آل محمد فتح له فى قبره بابان الى الجنة.
    الا و من مات على حب آل محمد جعل اللَّه قبره مزار ملائكة الرحمة.
    الا و من مات على حب آل محمد مات على السنة و الجماعة.
    الا و من مات على بغض آل محمد جاء یوم القیامه مكتوب بین عینیه آیس من رحمة اللَّه الا و من مات على بغض آل محمد مات كافرا.
    الا و من مات على بغض آل محمد لم یشم رائحة الجنة
    (هر كس با محبت آل محمد بمیرد شهید از دنیا رفته.
    آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد ص از دنیا رود بخشوده است.
    آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد ص از دنیا رود با توبه از دنیا رفته.
    آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد ص از دنیا رود مؤمن كامل الایمان از دنیا رفته.
    آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد ص از دنیا رود فرشته مرگ او را بشارت به بهشت مى‏دهد، و سپس منكر و نكیر (فرشتگان مامور سؤال در برزخ) به او بشارت دهند.
    آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد ص از دنیا رود او را با احترام به سوى بهشت مى‏برند آن چنان كه عروس به خانه داماد.
    آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد ص از دنیا رود در قبر او دو در به سوى بهشت گشوده مى‏شود.
    آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد ص از دنیا رود قبر او را زیارتگاه فرشتگان رحمت قرار مى‏دهد.
    آگاه باشید هر كس با محبت آل محمد ص از دنیا رود بر سنت و جماعت اسلام از دنیا رفته.
    آگاه باشید هر كس با عداوت آل محمد ص از دنیا رود روز قیامت در حالى وارد عرصه محشر مى‏شود كه در پیشانى او نوشته شده: مایوس از رحمت خدا آگاه باشید هر كس با بغض آل محمد ص از دنیا برود كافر از دنیا رفته
    آگاه باشید هر كس با عداوت آل محمد ص از دنیا برود بوى بهشت را استشمام نخواهد كرد)
    تفسیر كشاف جلد 4 صفحه 220 و 221- تفسیر فخر رازى جلد 27 صفحه 165 و 166- تفسیر قرطبى جلد 8 صفحه 5843- تفسیر ثعلبى ذیل آیه مورد بحث از جلیل بن عبد اللَّه بجلى (طبق نقل المراجعات نامه شماره 19).

ویرایش توسط مشعشع : 2013_06_11 در ساعت 04:22 PM

4. 2 کاربر برای پست " مشعشع " عزیز صلوات فرستاده.

5. Top | #12

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    میانگین پست در روز
    0.31
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    صلوات و تشکر
    2,704
    مورد صلوات
    3,277 در 1,150 پست
    نوشته های وبلاگ
    1
    دریافت کتاب
    3
    آپلود کتاب
    0

راه رسیدن به محبت اهل بیت و امام حسین ع:
    راه كلی تقویت رابطه عاطفی و محبت آمیز با اهل بیت (ع) انس است. انسان از انس است و به هر چیزی كه انس پیدا كند، به آن علاقه مند می گردد و سپس در صورت فقدان آن چیز اندوهگین خواهد شد و ممكن است شدت علاقه به گونه ای باشد كه برایش اشك بریزد و گریه كند. راه انس گرفتن نیز ارتباط است. رابطه و پیوند خود را با اهل بیت و امام حسین(ع) قوی نمایید و در مجالس آنان شركت كنید و به زیارت آنان بروید و پیوند روزانه داشته باشید، به تدریج انس خواهید گرفت و انس زمینه محبت و رابطه عاطفی قوی تر را ایجاد خواهد كرد و چه بسا كه این عاطفه به عمل بیانجامد و آدمی در پیروی از ایشان كامل گردد.
    براى نیل به انس با اهل بیت دو راه وجود دارد كه هر دو ملازم یكدیگر است: نظرى و عملى.
    راه نظرى ـ محبّت موجودی است كه در دامان معرفت و شناسایى، پرورش مى‏یابد و هنگامی كه معرفت حاصل شود، كشش به سوى محبوب و شكل گرفتن طبق روش او نیز حتمى خواهد بود. از این رو نخستین قدم در ایجاد محبّت و نیل به مقام دوستى با اهل بیت علیهم السلام، شناخت آنان است. براى شناخت سه راه وجود دارد: 1. مطالعه تاریخ زندگانى آنان 2. مطالعه و تفكر در سخنان ایشان 3. شناخت خدا (با شناخت حضرت حق و صفات او مى‏توانیم بفهمیم كه اهل بیت ع كه متصف به اوصاف و اسماى الهى‏ اند، چه ویژگى‏ هایى دارند).

ادامه دارد!!!

6. 3 کاربر برای پست " مشعشع " عزیز صلوات فرستاده.

مدیریت محتوایی انجمن (2013_06_16), گل مريم (2013_06_11), پرویزیان (2013_06_13)

7. Top | #13

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    میانگین پست در روز
    0.31
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    صلوات و تشکر
    2,704
    مورد صلوات
    3,277 در 1,150 پست
    نوشته های وبلاگ
    1
    دریافت کتاب
    3
    آپلود کتاب
    0

راه رسیدن به محبت اهل بیت و امام حسین ع:

راه كلی تقویت رابطه عاطفی و محبت آمیز با اهل بیت (ع) انس است. انسان از انس است و به هر چیزی كه انس پیدا كند، به آن علاقه مند می گردد و سپس در صورت فقدان آن چیز اندوهگین خواهد شد و ممكن است شدت علاقه به گونه ای باشد كه برایش اشك بریزد و گریه كند. راه انس گرفتن نیز ارتباط است. رابطه و پیوند خود را با اهل بیت و امام حسین(ع) قوی نمایید و در مجالس آنان شركت كنید و به زیارت آنان بروید و پیوند روزانه داشته باشید، به تدریج انس خواهید گرفت و انس زمینه محبت و رابطه عاطفی قوی تر را ایجاد خواهد كرد و چه بسا كه این عاطفه به عمل بیانجامد و آدمی در پیروی از ایشان كامل گردد.
    براى نیل به انس با اهل بیت دو راه وجود دارد كه هر دو ملازم یكدیگر است: نظرى و عملى.
    راه نظرى ـ محبّت موجودی است كه در دامان معرفت و شناسایى، پرورش مى‏یابد و هنگامی كه معرفت حاصل شود، كشش به سوى محبوب و شكل گرفتن طبق روش او نیز حتمى خواهد بود. از این رو نخستین قدم در ایجاد محبّت و نیل به مقام دوستى با اهل بیت علیهم السلام، شناخت آنان است. براى شناخت سه راه وجود دارد: 1. مطالعه تاریخ زندگانى آنان 2. مطالعه و تفكر در سخنان ایشان 3. شناخت خدا (با شناخت حضرت حق و صفات او مى‏توانیم بفهمیم كه اهل بیت ع كه متصف به اوصاف و اسماى الهى‏اند، چه ویژگى‏هایى دارند).

8. 2 کاربر برای پست " مشعشع " عزیز صلوات فرستاده.

9. Top | #14

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    میانگین پست در روز
    0.31
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    صلوات و تشکر
    2,704
    مورد صلوات
    3,277 در 1,150 پست
    نوشته های وبلاگ
    1
    دریافت کتاب
    3
    آپلود کتاب
    0

راه عملى ـ در این راه نیز چند روش اساسى وجود دارد:

1- اطاعت از اهل بیت(ع): اگر كسى شناخت لازم و كافى به اهل بیت(ع) پیدا كرد، اطاعت از آنان را بر خود لازم مى‏داند؛ ولى گاهى شناخت در آن حد بالا نیست در این صورت چه بسا نسبت به اوامر آنان عصیان شود. عصیان هم به هر اندازه باشد، به همان اندازه كدورت و بغض مى‏آورد. كدورت و بغض هم، ضد صفا و حب است. پس هر اندازه نسبت به اوامر آنان عصیان شود، به همان اندازه بغض و كدورت نسبت به آنان در دل ایجاد مى‏شود و برعكس هر اندازه نسبت به اوامر آنان اطاعت شود، به همان اندازه حب و صفای به آنان دل را فرا مى‏گیرد. امام رضا(ع) مى‏فرماید: اللهم انى اسئلك... العمل الذى یبلغنى حبك... ـ الها از تو آن عملى را مسألت مى‏كنم كه حب خودت را به من برساند. (میزان الحکمه، ح 3093)
    بنابراین یكى از راه‏هاى عملى وصول به حب، اصل عمل و طاعت عملى از دستورات ائمه ع است کما اینکه حضرت على (علیه السلام ) فرموده است : انا مع رسول الله(ص)و معى عترتى على الحوض، فمن ارادنا فلیأخذ بقولنا ولیعمل بعلمنا... من با رسول الله(ص) در حالى كه عترت من هم با من هستند بر حوض (كوثر )اشراف داریم. پس هر كس ما را مى‏خواهد هم باید گفتار ما را بگیرد و هم عمل ما را عمل كند... (بحار الأنوار ج‏10 ص 103 ).

10. 2 کاربر برای پست " مشعشع " عزیز صلوات فرستاده.

11. Top | #15

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    میانگین پست در روز
    0.31
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    صلوات و تشکر
    2,704
    مورد صلوات
    3,277 در 1,150 پست
    نوشته های وبلاگ
    1
    دریافت کتاب
    3
    آپلود کتاب
    0

2.رابطه و پیوند داشتن زیارت آنان در حرم‏هاى پاكشان و یاد كردن ایشان از دور و نزدیك، موجب ایجاد محبّت مى‏شود. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا در زیارت عاشورا بیش از دویست مرتبه سلام به محضر امام حسین ع داده می شود؟ تمام این سلامها برای این است که رابطه و پیوند بیشتر شود سلام به معنی طلب سلامتی و سالم بودن و سالم ماندن شخص سلام شونده از جانب سلام کننده است. سلام علاوه بر امان رفتاری، افکار سلام شونده را نیز در بر می گیرد یعنی ای حسین ع من به گونه ای عمل و رفتار می کنم که کوچکترین خدشه ای به افکار شما از جانب من وارد نشود و گویی در مسیر شما و اعتلای هدف شما رفتار می کنم. این گونه سلام کردن است که محبت آفرین است و این مستلزم شناختی کامل از سلام شونده است، که در بالا راه رسیدن به شناخت را بیان کردیم.

12. 2 کاربر برای پست " مشعشع " عزیز صلوات فرستاده.

13. Top | #16

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    میانگین پست در روز
    0.31
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    صلوات و تشکر
    2,704
    مورد صلوات
    3,277 در 1,150 پست
    نوشته های وبلاگ
    1
    دریافت کتاب
    3
    آپلود کتاب
    0

اینكه بر زیارت اهل بیت علیهم السلام این همه ثواب مترتب بوده و این همه به آن توصیه شده است براى این است كه با آنان رابطه پیدا شود. وقتى رابطه پیدا شد، تشبّه پدید مى‏آید و وقتى تشبّه پدیدار گشت، عشق و محبّت به حدّ عالى خود مى‏رسد.(آیین مهر ورزى، ص 121- 127)
    3. توسل با معرفت : در سایه شناخت امام مى‏فهمیم همه چیزمان به او وابسته است. واسطه فیض و كمال و همه چیزمان امام مى‏باشد براى آشنایى بیشتر ترجمه زیارت جامعه كبیره را مطالعه كنید. اگر توسل بعد از شناخت و با حال همراه باشد، نسیم عاشقانه‏اى است كه حب را در دل بیش از پیش مى‏پروراند.
    4. تولى و تبرى: دو اصلى كه با حب اهل بیت(ع) تأثیر متقابل دارند یعنى، حب اهل بیت(ع)، تولى و دوستى با دوستان خدا و آنان، و تبرى و بى‏زارى از دشمنان خدا و آنان را مى‏آورد و تولى و تبرى هم محبت اهل بیت(ع) را در پى دارد.

ادامه دارد!!!

14. 2 کاربر برای پست " مشعشع " عزیز صلوات فرستاده.

15. Top | #17

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    میانگین پست در روز
    0.31
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    صلوات و تشکر
    2,704
    مورد صلوات
    3,277 در 1,150 پست
    نوشته های وبلاگ
    1
    دریافت کتاب
    3
    آپلود کتاب
    0

فضیلت زیارت و گریه بر امام حسین ع:
    البته روایات در این باب بسیار فراوان است که ما بعضی از این روایات را از جهت اهمیت موضوع بیان می کنیم.
    امام باقر ع به نقل از پدر بزرگوارشان امام زین العابدین (ع) می فرمایند: هر مؤمنی که دیدگانش برای کشته شدن حسین ع اشک بریزد، تا آنجا که بر گونه اش روانه شود، خداوند غرفه هایی در بهشت برای او اختصاص می دهد که سالهای بسیاری در آنها سکونت کند، و خداوند او را در مقام صدّیقین جای دهد.(لهوف ص27)
    و همچنین از ائمه ع نقل شده است که: من بکی و أبکی واحداً فله الجنـّة و من تباکی فله الجنـّة (کسی که در مصیبت ما بگرید و یک نفر را بگریاند اهل بهشت است و همچنین کسی که حالت گریه به خود گیرد بهشت از آن اوست. (لهوف ص 27)

قَالَ الرِّضَا ع مَنْ تَذَكَّرَ مُصَابَنَا فَبَكَى وَ أَبْكَى لَمْ تَبْكِ عَیْنُهُ یَوْمَ تَبْكِی الْعُیُونُ ( امام رضا ع فرمودند: کسی که مصائب ما را بیان کند و به سبب آن بگرید و دیگران را بگریاند، چشمانش در روزی که چشمها گریان است(قیامت)، نمی گرید.(وسائل‏الشیعة ج14 ص 595)

ادامه دارد.........!!!

16. کاربر زیر برای پست " مشعشع " عزیز صلوات فرستاده:

17. Top | #18

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    میانگین پست در روز
    0.31
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    صلوات و تشکر
    2,704
    مورد صلوات
    3,277 در 1,150 پست
    نوشته های وبلاگ
    1
    دریافت کتاب
    3
    آپلود کتاب
    0

روایت شده است : مَنْ ذُكِرَ الْحُسَیْنُ عِنْدَهُ فَخَرَجَ مِنْ عَیْنِهِ مِنَ الدَّمْعِ مِقْدَارُ جَنَاحِ ذُبَابٍ كَانَ ثَوَابُهُ عَلَى اللَّهِ وَ لَمْ یَرْضَ لَهُ بِدُونِ الْجَنَّةِ (هر گاه نزد کسی از امام حسین ع یاد شود و به اندازه بال مگسی از چشمانش اشک خارج شود، ثواب آن اشک نزد خداوند است و خداوند بهشت را به واسطه آن اشک بر وی واجب می کند. (وسائل‏الشیعة ج14 ص 595 )

قَالَ مَا مِنْ أَحَدٍ قَالَ فِی الْحُسَیْنِ ع شِعْراً فَبَكَى وَ أَبْكَى بِهِ إِلَّا أَوْجَبَ اللَّهُ لَهُ الْجَنَّةَ وَ غَفَرَ لَهُ (از امام صادق ع نقل شده است: کسی که در رسای امام حسین ع شعر بخواند و به سبب آن بگرید و بگریاند خداوند بهشت را بر او واجب کرده و گناهانش را می بخشد. وسائل‏الشیعة ج : 14 ص : 594(
    و وارد شده است در حق گریه کننده، که در وقت مردنش چنان شاد می شود که آن شادی در دلش تا روز قیامت باقیست. ( بحار الانوار ج44 ص290)

18. Top | #19

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    میانگین پست در روز
    0.31
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    صلوات و تشکر
    2,704
    مورد صلوات
    3,277 در 1,150 پست
    نوشته های وبلاگ
    1
    دریافت کتاب
    3
    آپلود کتاب
    0

قال ابو عبدالله وَ مَا مِنْ عَبْدٍ یُحْشَرُ إِلَّا وَ عَیْنَاهُ بَاكِیَةٌ إِلَّا الْبَاكِینَ عَلَى جَدِّی فَإِنَّهُ یُحْشَرُ وَ عَیْنُهُ قَرِیرَةٌ وَ الْبِشَارَةُ تَلْقَاهُ وَ السُّرُورُ عَلَى وَجْهِهِ وَ الْخَلْقُ فِی الْفَزَعِ وَ هُمْ آمِنُون‏ (از امام صادق ع روایت شده است: گریه بر امام حسین ع سبب ستر و عزت و سبکی بار است و در حق گریه کننده وارد است که چون از قبر بر آید سرور از صورتش ظاهر باشد و ملائکه به استقبالش آیند و بشارتش دهند به ثواب اللهی. بحار الانوار ج45 ص207)

عن أبی عبد الله ع: من زار الحسین یوم عاشوراء وجبت له الجنة (از امام صادق ع روایت شده است هر کس روز عاشورا امام حسین ع را زیارت کند بهشت بر او واجب می شود. كامل‏الزیارات ص173)
    و همچنین از امام صادق ع نقل شده است که هر کس از منزلش خارج شود به قصد زیارت امام حسین ع اگر پیاده باشد خداوند در برابر هر قدمش یک حسنه به او می دهد و گناهانش را محو می کند و اگر هم سواره باشد در برابر هر مسافت حسنه ای به او داده می شود، و اگر از زیارت انصراف دهد خداوند ملکی را به سویش می فرستد تا سلام رسول خدا را به او برساند و به او بشارت می دهد که عملت را از سر گیر که خداوند تو را بخشید. (ثواب‏الأعمال ص 91 ثواب من زار قبر الحسین ع)

19. Top | #20

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    میانگین پست در روز
    0.31
    صلوات
    224
    دلنوشته
    2
    صلوات و تشکر
    2,704
    مورد صلوات
    3,277 در 1,150 پست
    نوشته های وبلاگ
    1
    دریافت کتاب
    3
    آپلود کتاب
    0

روایت شده است: إِنَّ زِیَارَةَ قَبْرِ رَسُولِ اللَّهِ ص وَ زِیَارَةَ قُبُورِ الشُّهَدَاءِ وَ زِیَارَةَ قَبْرِ الْحُسَیْنِ ع تَعْدِلُ حَجَّةً مَعَ رَسُولِ اللَّهِ ص (همانا ثواب زیارت قبر رسول خدا ص و زیارت قبور شهدای در راه خدا و زیارت قبر امام حسین ع همچون ثواب حج در رکاب رسول خداست. الكافی ج4 ص 548 باب زیارة النبی)

أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ زِیَارَةُ قَبْرِ الْحُسَیْنِ ع تَعْدِلُ عِشْرِینَ حَجَّةً وَ أَفْضَلُ وَ مِنْ عِشْرِینَ عُمْرَةً وَ حَجَّةً (امام صادق ع فرمودند: زیارت قبر امام حسین ع برابر است با بیست حج واجب و حتی بیش از بیست حج مستحب و واجب فضیلت دارد. الكافی ج4 ص580 باب فضل زیارة أبی عبد الله الحسین ع‏)
    عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع إِنَّ زِیَارَةَ الْحُسَیْنِ ع تَعْدِلُ خَمْسِینَ حَجَّةً مَعَ رَسُولِ اللَّهِ ص‏ (از امام صادق ع نقل شده است که ثواب زیارت امام حسین ع برابر است با پنجاه حج واجب، که در رکاب رسول خدا ص بجا آورده شود. وسائل‏الشیعة ج 14 ص454 )

عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ مَنْ أَرَادَ أَنْ یَكُونَ فِی جِوَارِ نَبِیِّهِ وَ جِوَارِ عَلِیٍّ وَ فَاطِمَةَ فَلَا یَدَعْ زِیَارَةَ الْحُسَیْنِ ع (از امام صادق ع روایت شده است: هر کس که دوست دارد در کنار پیامبر ص و علی و فاطمه ع باشد به زیارت امام حسین ع برود. وسائل‏الشیعة ج 14 ص 425)

أُمِّ سَعِیدٍ الْأَحْمَسِیَّةِ قَالَتْ قَالَ لِی أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع یَا أُمَّ سَعِیدٍ تَزُورِینَ قَبْرَ الْحُسَیْنِ ع قَالَتْ قُلْتُ نَعَمْ (قَالَ یَا أُمَّ سَعِیدٍ) زُورِیهِ فَإِنَّ زِیَارَةَ الْحُسَیْنِ وَاجِبَةٌ عَلَى الرِّجَالِ وَ النِّسَاءِ (ام سعید از امام صادق ع نقل می کند که حضرت به من فرمود: به زیارت قبر امام حسین ع برو که زیارت قبر امام حسین ع بر هر زن و مردی واجب است. وسائل‏الشیعة ج14 ص437)

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)