انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
صفحه 2 از 7 نخستنخست 1234 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 68

موضوع: معارف قرآن جلد یک (معارفی از سوره حمد و بقره و آل عمران)

1. Top | #1

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    ممنون از دعای زیبا و حاجتهاتون إن شاءالله خوشبخت و سلامت و عاقبت بخیر باشید
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

gadid معارف قرآن جلد یک (معارفی از سوره حمد و بقره و آل عمران)

☘️ #معارف_‌قرآن_ج_‌1_نویسنده_ج عی_از_نویسندگان

🍀#فصل_اول:
    🌸#معارفى_از_سوره_حمد:
    سوره حمد داراى هفت آيه و در مكه نازل شده است؛ البته به عقيده بعضى از مفسران دو مرتبه نازل شده، بار اول در مكه و بار دوم در مدينه به هنگام تغيير قبله. اين سوره نامهاى متعددى دارد، مانند حمد (چون مشتمل بر حمد و ثناى خداست)، فاتحة الكتاب (زيرا قرآن با آن آغاز مى‌شود)، امّ الكتاب (چون مقدم بر ساير سوره‌ها بوده و همه معارف قرآن به آن برگشت مى‌كند)، السّبع المثانى (زيرا داراى هفت آيه بوده و در هر نماز واجب و مستحب دو مرتبه خوانده مى‌شود). سوره حمد برخلاف سوره‌هاى ديگر كه همه از زبان خداست، به نيابت و از زبان بندگان بوده، آيين بندگى و مناجات را مى‌آموزد و از اين رو بسيار تربيت كننده است و روش صحيح حمد و ستايش كردن را به بنده مى‌آموزد و در هر نماز (به استثناى نماز ميت) خواندن آن لازم است.
    در اهميت اين‌سوره همين بس ‌كه خداى متعال آن را هم رديف تمام قرآن قرار داده است:
    «وَ لَقَدْ اتَيْناكَ سَبْعاً مِنَ الْمَثانى‌ وَ الْقُرْآنَ الْعَظيمَ» و به تحقيق كه سوره حمد و قرآن با عظمت را به تو داديم.
    پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در اين مورد فرمود:
    خداوند سوره حمد را بطور مستقل از عطاياى خود قلمداد كرده و آن را هم رديف قرآن قرار داده است.
    نيمى از اين سوره به حمد و ثناى خداى متعال اختصاص دارد و نيم ديگر آن بيان خواسته‌هاى بندگان است.
    در حديث قدسى چنين آمده است:
    من صلاة (سوره حمد) را بين خود و بنده‌ام تقسيم كرده‌ام، نيمى از آن براى من و نيمى براى بنده‌ام مى‌باشد. اين سوره فشرده و خلاصه همه مقاصد قرآن محسوب مى‌شود، زيرا تمام معارف قرآن از اخلاق، احكام عبادات و معاملات- كه همان سلوك صراط مستقيم است- مسائل اجتماعى و سياسى گرفته تا وعده‌ها و وعيدها و داستانها به توحيد و نبوت و معاد و فروع آنها به هدايت مردم كه مقصد و غرض اصلى قرآن است بر مى‌گردد و اين سوره همه آنها را بنحو اشاره و اجمال در بر دارد.
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ مالِكِ يَوْمِ الدِّينِ ايَّاكَ نَعْبُدُ وَ ايَّاكَ نَسْتَعينُ اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقيمَ صِراطَ الَّذينَ انْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَ لَا الضَّالّينَ» به نام خداوند بخشنده بخشايشگر. ستايش مخصوص خداوندى است كه پروردگار جهانيان است. خداوندى كه بخشنده و بخشايشگر است (و خاص و عام مشمول رحمت او هستند).
    خداوندى كه مالك روز جزاست. پروردگارا! تنها تو را مى‌پرستيم و فقط ازتو يارى مى‌جوئيم.
    ما را به راه راست هدايت فرما، راه كسانى كه مشمول نعمت خود ساختى، نه راه كسانى كه بر آنها غضب كردى و نه راه گمراهان.

اشتیاقی که به دیدار تو دارد دل من

دل من داند و من دانم و تنها دل من

یا ابا صالح علیه السلام ادرکنی

با ما همراه باشید در

کانال ترجمه ی قرآن شهر نورانی قرآن
    https://دtelegram.me/shahrenuraniquran

کانال مکالمه ی عربی شهر نورانی قرآن(آموزش دروس صدی الحیاة و لهجه ی عراقی)
    https://telegram.me/mokalemeharabik

2. 2 کاربر برای پست " گل مريم " عزیز صلوات فرستاده.

دژدان (2017_08_29), سراج منیر (2018_02_16)

3. Top | #11

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹 خلافت آدم‌ :

☘«وَ اذْ قالَ رَبُّكَ لِلْمَلائِكَةِ انى جاعِلٌ فِى‌الْارْضِ خَليفَةً قالُوا اتَجْعَلُ فيها مَنْ يُفْسِدُ فيهاوَ يَسْفِكُ الدِّماءَ وَ نَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَ نُقَدِّسُ لَكَ قالَ انى اعْلَمُ مالا تَعْلَمُونَ وَ عَلَّمَ آدَمَ الْاسْماءَ كُلَّها ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلائِكَةِ فَقالَ انْبِئُونى بِاسْماءِ هؤُلاءِ انْ كُنْتُمْ صادِقينَ قالوا سُبْحانَكَ لا عِلْمَ لَنا الَّا ما عَلَّمْتَنا انَّكَ انْتَ الْعَليمُ الْحَكيمُ قالَ يا آدَمُ انْبِئْهُمْ بِاسْمائِهِمْ فَلَمَّا انْبَئَهُمْ بِاسْمائِهِمْ قالَ الَمْ اقُلْ لَكُمْ انى اعْلَمُ غَيْبَ السَّمواتِ وَالْارْضِ وَ اعْلَمُ ما تُبْدُونَ وَ ما كُنْتُمْ تَكْتُمُونَ»☘

🌸هنگامى كه پروردگار تو به فرشتگان گفت: من در روى زمين، جانشين و حاكمى قرار خواهم داد. فرشتگان گفتند: آيا كسى را در زمين قرار مى‌دهى كه فساد و خونريزى كند و (حال آن كه) ما به ستايش تو تسبيح مى‌گوييم و تو را تقديس مى‌كنيم. (پروردگار) فرمود: من چيزهايى مى‌دانم كه شما نمى‌دانيد و به آدم تمامى اسماء را آموخت، سپس آنها را بر فرشتگان عرضه داشت و فرمود: اگر راست مى‌گوييد مرا از اسامى اينها خبر دهيد گفتند:
    منزّهى تو، ما چيزى جز آنچه به ما تعليم داده‌اى نمى‌دانيم. تو خود دانا و حكيمى (آن گاه) فرمود: اى آدم آنها را از اسامى اينان خبر ده و هنگامى كه خبر داد، فرمود: آيا نگفتم كه من غيب آسمانها و زمين را مى‌دانم و (نيز) آنچه را آشكار مى‌كنيدو آنچه را پنهان داريد مى‌دانم.🌸

خلافت و جانشينى خدا اين آيات از بزرگترين مقام انسانيت كه مقام خلافت و جانشينى خداست بحث مى‌كند.
    داستان استفسار ملائكه از خداوند و پاسخ عملى خدا به آنها، تنها يك بار در قرآن ذكر شده است.
    معناى خلافت‌ خليفه به معناى جانشين است.
    كسى كه جانشين ديگرى شود بايد نمود مستخلف و متّصف به صفات او بوده باشد. در اينجا نيز كه بحث از جانشينى انسان از خداست، منظور اين است كه انسان بايد به مقامى برسد كه صفات جمال و جلال خداوندى در او ظهور يافته و او باتمام وجود آئينه تمام نماى صفات حضرت حق باشد.
    راه رسيدن به مقام خلافت نيز، همان عبوديت است كه در تفسير سوره حمد به آن اشاره شد.

🔹نكوهش خوش گفتاران بد كردار

☘ «اتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَ تَنْسَوْنَ أَنْفُسَكُمْ وَ أَنْتُمْ تَتْلُونَ الْكِتابَ أَفَلا تَعْقِلُونَ»☘

🌸 آيا مردم را به نيكى فرمان مى‌دهيد و خود را فراموش مى‌كنيد، در حالى كه شماكتاب (آسمانى) را مى‌خوانيد؟ پس آيا تعقل نمى‌كنيد؟🌸

اين آيه يهوديان را توبيخ مى‌كند كه چرا مردم را به كارهاى خوب فرمان مى‌دهند و خود از انجام آن سرباز مى‌زنند و بطور غير مستقيم، مسلمانان را از چنين حالت زشتى باز مى‌دارد.
    پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود:
    شب معراج مردانى را ديدم كه مرتب لبهايشان را با قيچى آتشين مى‌بريدند و دوباره التيام مى‌يافت. از جبرئيل پرسيدم: اينها كيانند؟
    پاسخ داد: اينان سخنرانان امّت تو هستند كه مردم را به نيكى امر مى‌كردند و خويشتن را فراموش مى‌نمودند و حال آنكه كتاب (قرآن) را تلاوت مى‌كردند.
    ثمره تعقّل‌ از مفهوم آيه مزبور بر مى‌آيد كه انسان بر اثر تعقل، عيوب و ضعفهاى خود را در مى‌يابد و نخست خود و سپس، ديگران‌راموظف به بر طرف كردن ضعفها و كژيهامى‌كند.
    🔹رابطه خود سازى با امر به معروف‌ :
    با آنكه امر به معروف بدون عمل و نهى از منكر با وجود ارتكاب آن، سخت مورد نكوهش و حتى لعنت قرار گرفته است، اما اين بدان معنا نيست كه كسى به بهانه اينكه هنوز خود را نساخته است، از اين تكليف مهم اجتماعى سر باز زند.
    البته اگر گوينده توقع داشته باشد كه فقط ديگران به معروف عمل كنند و از منكر بپرهيزند و خود را فوق قانون و مستثنا از آن بشمارد، گناهى بس بزرگ مرتكب شده است، علاوه بر آنكه گفته او تاثيرى نخواهد گذاشت، اما اگر معروف را به قصد عمل همگان (هم خود و هم ديگران) مطرح كند و از منكر به همين منظور باز دارد، اين كار علاوه بر نفع عمومى، براى خود او نيز سبب بيدارى و زمينه عمل مى‌شود.
    يهود در قرآن‌ قرآن كريم در آيات متعددى از جمله آيات 40 تا 140 سوره بقره به شرح حال بنى‌اسرائيل و بيان حالات، عقايد، افكار و تاريخ اين قوم پرداخته است.
    نام حضرت موسى (ع) پيامبر بنى‌اسرائيل 136 مرتبه در قرآن ذكر شده است.
    عنايت قرآن به تشريح زندگى پر فراز و نشيب و برخوردها و موضع گيريهاى بنى‌اسرائيل در برابر دعوت پيامبر الهى شايد بدين جهت باشد كه آنان در پذيرفتن توحيد از لجوجترين امتها بودند و بيش از ديگران با آئين يكتا پرستى دشمنى مى‌وزيدند و براى نپذيرفتن حق بيشترين مقاومت را به خرج مى‌دادند.
    آنها از طرفى در ماديات فرو رفته و جز در برابر لذتهاى مادى تسليم نمى‌شدند و به هيچ قيمتى به حقايق ماوراى حس ايمان نمى‌آوردند، چنان كه امروز نيز چنين هستند.
    اين روحيات آنان باعث شد كه قرآن به منظور آگاهى مسلمانان و بر حذر داشتن مؤمنان از اين گونه عقايد و اعمال، بيشتر به معرفى آنان بپردازد.

با ما همراه باشید در

4. Top | #12

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹 ویژگی های یهود :
    گستردگى آيات درباره يهود، اين امكان را مى‌دهد كه بتوان ويژگيهاى آنان را بگونه‌اى مبسوط به دست آورد.
    در اينجا به شرح برخى از آنها مى‌پردازيم:

1- عدم ايمان واقعى به خدا:
    بنى اسرائيل زير يوغ اسارت فرعون به سر مى‌بردند و فرعون آنان را خوار و گرفتار كرده بود، خود را خداى آنان مى‌خواند، مردانشان را مى‌كشت و از زنان و فرزندانشان بيگارى مى‌كشيد.
    خداوند با بعثت حضرت موسى (ع) و معجزات فراوان، فرعون و يارانش را هلاك ساخت و بنى‌اسرائيل را نجات بخشيد.
    امّا بنى‌اسرائيل با ديدن اين همه معجزه، باز به حضرت موسى (ع) ايمان واقعى نياوردند و به گفتار او با شك و ترديد نگريستند.
    آنان با روحيه مادى خود، جز به محسوسات اهميت نمى‌دادند، در ايمان به خدا متزلزل بودند و در كنار توحيد، آرزوى بت پرستى را رها نمى‌كردند.
    براى مثال، پس از عبور از رود نيل و نجات يافتن از تعقيب فرعونيان، در راه رسيدن به سرزمين موعود به قوم بت پرستى برخوردند و از حضرت موسى (ع) تقاضا كردند كه براى آنان نيز خدايى همانند خدايان آنان قرار دهد كه قابل رؤيت باشد.
    آنها در زمان غيبت حضرت موسى (ع)- كه براى گرفتن تعليمات و دستورات الهى به كوه طور رفته بود- به گوساله پرستى روى آوردند و به نصايح هارون نيز توجّهى نكردند.
    همچنين بى ايمانى آنان از ايرادهاى بنى‌اسرائيل كه در داستان «گاوكشى» به حضرت موسى (ع) مى‌گرفتند، هويداست. آنان گفتند :

☘«ادْعُ لَنا رَبَّك يُبَيِّنْ لَنا ما لَوْنُها»☘

🌸 از پروردگارت بخواه كه رنگ آن را براى ما مشخص كند.🌸

تعبير به «ربّكَ» نه «ربّنا» نشان دهنده تزلزل عقيده و بى‌ادبى آنان است.

2- دنيا دوستى شديد:
    قوم يهود در ميان اقوام ديگر به مال دوستى و دنياپرستى شهرت دارند.
    آنان بيشتر سعى و تلاش خود را در ثروت اندوزى به كار مى‌بندند، بطورى كه اكنون‌ نيز بيشتر مراكز اقتصادى جهان را در دست دارند.
    اين صفت مذموم در پدرانشان نيز وجود داشته و قرآن آنان را به سبب ربا خوارى، و ... مورد توبيخ قرار داده است، همچنين از پيشوايان دينى آنها انتقاد كرده كه چرا از اعمال خلاف آنان جلوگيرى نمى‌كنند.
    خداوند براى مجازات بنى‌اسرائيل، كار كردن در روز شنبه و برخى از پاكيزه‌ها و چيزهاى طيب را- كه براى آنها حلال بود- بر آنان حرام كرد.
    از اينكه مجازات آنها، ممنوعيت از استفاده‌هاى مادى قرار داده شده نيز فهميده مى‌شود كه اين مجازاتها مى‌توانسته درمانى براى درد دنيا دوستى و ثروت اندوزى آنان باشد.
    قرآن كريم در مورد علاقه آنان به دنيا مى‌فرمايد:

☘«وَ لَتَجِدَنَّهُمْ احْرَصَ النَّاسِ عَلى حَياةٍ وَ مِنَ الَّذينَ اشْرَكُوا يَوَدُّ احَدُهُمْ لَوْ يُعَمَّرُ الْفَ سَنَةٍ»☘

🌸 ايشان را حريص‌ترين مردم بر حيات مادى مى‌يابى، حتى از مشركان (هم حريص‌ترند) از اين رو هر يهودى آرزوى هزار سال عمر مى‌كند.🌸

كلمه «حياة» كه در عربى نكره است اين معنى را مى‌رساند كه آنها خواستار زنده ماندن هستند.
    حال اين حيات و زندگى هر چند پست و خفت بار بوده و به قيمت از دست دادن ايمان و انسانيّت و سعادت اخروى آنان باشد.
    🔹 ویژگی های یهود :
    1_عدم ایمان واقعی به خدا/2_دنیا دوستی شدید

3_ فساد در روی زمین:
    يهود هميشه به دنبال برپائى فساد در زمين بوده‌اند.
    آنان از همه امكانات و ابزار اقتصادى، فرهنگى، سياسى و ... استفاده مى‌كنند تا جامعه هاى بشرى را به فساد بكشانند و از اين رهگذر علاوه بر منافع مادى، ملتهاى ديگر را از پيشرفت باز دارند سرمايه گذاريهاى آنان در رسانه‌هاى گروهى، فيلم و تئاتر و مراكز فساد و فحشا و راه اندازى جنگ و قتل و جنايت و ... از اين قبيل است.
    قرآن مجيد پيرامون اين خصلت فرموده است:

☘«وَ يَسْعَوْنَ فِى الْارْضِ فَساداً وَ اللَّهُ لا يُحِبُّ الْمُفْسِدينَ»☘

🌸 مى‌كوشند در زمين فساد كنند و خدا فساد كنندگان را دوست ندارد.🌸

كشتن پيامبران الهى يكى از نمونه هاى فساد آنان در گذشته است كه خداوند بطور مكرر آنان را به سبب اين عمل غير انسانى سرزنش كرده است و آنان به خاطر اين اعمال مورد غضب الهى واقع شده و مهر ذلت و خوارى ابدى بر پيشانى شان خورده است.

4- تحريف حقايق:
    تغيير و وارونه جلوه دادن حقايق، از ديگر ويژگيهاى اين قوم است.
    آنان با اينكه به كتاب تورات آگاه بودند، اماحقايق آن از جمله بشارت آمدن پيامبر اسلام (ص) را به مردم نمى‌گفتند و يك نوع تحريف معنوى در آن روا مى‌داشتند.
    قرآن به مؤمنان هشدار مى‌دهد كه چگونه از اينان انتظار بيان حقيقت را داريد در حالى كه كلام خدا را تحريف مى‌كردند:

☘افَتَطْمَعُونَ انْ يُؤْمِنُوا لَكُمْ وَ قَدْ كانَ فَريقٌ مِنْهُمْ يَسْمَعُونَ كَلامَ اللَّهِ ثُمَّ يُحَرِّفُونَهُ مِنْ بَعْدِ ما عَقَلُوهُ وَ هُمْ يَعْلَمُونَ»☘

🌸آيا انتظار داريد كه يهوديان به دين شما بگروند، در صورتى كه عده‌اى از آنان سخنان خدا را مى‌شنيدند و پس از فهميدن، آن را تحريف مى‌كردند، در حالى كه علم و اطلاع داشتند؟!🌸

با ما همراه باشید در

5. Top | #13

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹 ویژگی های یهود :
    1_عدم ایمان واقعی به خدا/2_دنیا دوستی شدید/3_ فساد در روی زمین/4_تحریف حقایق

5_برتری طلبی و نژادپرستى :
    يهود خود را قوم برتر و نژاد والاتر مى داند.
    اين ادعاى بى‌اساس و بى‌دليل، آنان را در ظلم به ساير امتها و در زير بار حق نرفتن تشجيع كرده است.
    در دنياى كنونى نيز اين خيالات واهى، مشوّق آنان براى ظلم و ستم به مردم فلسطين و غصب سرزمينها و تجاوزات آنان شده است.
    برترى طلبى يهود، ريشه در پندارهاى باطلشان دارد كه خود را فرزندان و دوستان خدا مى‌پندارند و به واسطه اين گمان غلط، برترى جوئى و گردن فرازى مى‌كنند. خداى متعال اين پندار باطل آنان را با استدلال رد كرده و فرموده است:

☘«وَ قالَتِ الْيَهُودُ وَ النَّصارى نَحْنُ ابْناءُ اللَّهِ وَ احِبَّاؤُهُ قُلْ فَلِمَ يُعَذِّبُكُمْ بِذُنُوبِكُمْ بَلْ‌انْتُمْ بَشَرٌ مِمَّنْ خَلَقَ يَغْفِرُ لِمَنْ يَشاءُ وَ يُعَذِّبُ مَنْ يَشاءُ»☘

🌸يهود و نصارا گفتند مافرزندان و دوستان خدائيم [به آنها] بگو: پس چرا خداوند شمارا به واسطه گناهانتان عذاب مى‌كند، بلكه شما بشرى از مخلوقات او هستيد (و امتيازى بر ديگران نداريد). خداوند هر كس را بخواهد مى‌بخشايد و هر كس را بخواهد عذاب مى‌كند.🌸

6- بهانه جوئى:
    يهود به قوم بهانه گير مشهورند.
    آنان به جاى پذيرش حق، به بهانه گيريهاى بى مورد مى‌پردازند؛ كه به چند مورد آن در قرآن اشاره شده است؛ مانند بهانه جوئيهاى آنان در جريان كشتن گاو، درخواست ديدن خدا يا درخواست خداى ديدنى براى عبادت،بهانه هاى مختلف براى شانه خالى كردن از جهاد، در خواست انواع و اقسام غذاها و وضعيت كنونى آنان پس از غصب سرزمين فلسطين و داعيه صلح‌پرورى آنان كمتر از گذشته نيست و بهانه گيريهاى بيهوده آنان در هر مذاكره‌اى مشهود است.

7- حسد ورزى:
    از ديگر ويژگيهاى قوم يهود حسد ورزى آنان است.
    قوم يهود كه خبر ظهور پيامبر جديدى را در سرزمين حجاز در كتب خود خوانده بودند به همين جهت به مدينه كوچ كردند و در آنجا ساكن شدند، ولى پس از آنكه ديدند آن پيامبر از بين آنان مبعوث نشد و از قوم عرب برانگيخته شد، حسد ورزيده و زير بار رسالت آن حضرت نرفتند.
    پس از آن نيز با همين انگيزه حسادت سعى داشتند تا مؤمنان را از دينشان برگردانند.

☘«وَدَّ كَثيرٌ مِنْ اهْلِ الْكِتابِ لَوْ يَرُدُّوكُمْ مِنْ بَعْدِ ايمانِكُمْ كُفَّاراً حَسَداً مِنْ عِنْدِ انْفُسِهِمْ مِنْ بَعْدِ ما تَبَيَّنَ لَهُمُ الْحَقُّ ...»☘

🌸 بسيارى از اهل كتاب، از روى حسد- كه در وجود آنها ريشه دوانده بود- آرزو مى‌كردند شمارا بعداز اسلام و ايمان، به حال كفر برگردانند، با اين كه حق براى آنها كاملًا روشن شده‌است🌸

پندارهاى يهود جنايات و بلند پروازيهاى واهى يهود، ريشه در پندارهاى باطلى دارد كه در افكار آنان رسوخ كرده و جزو اعتقادات آنان قرار گرفته است...

با ما همراه باشید در

6. Top | #14

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹 پندارهاى يهود جنايات و بلند پروازيهاى واهى يهود، ريشه در پندارهاى باطلى دارد كه در افكار آنان رسوخ كرده و جزو اعتقادات آنان قرار گرفته است، از جمله:

1- نسبت و دوستى با خدا:
    آنان خود را فرزندان و نزديكان به خدا مى‌پندارند.
    اين اعتقاد باطل- كه از نظر قرآن مردود است- سبب انجام بسيارى از اعمال خلاف و زشتيها شده كه پيشتر به آن اشاره شد.

2- بى نيازى خود و نيازمندى خدا:
    بعضى از يهوديان با شنيدن آيه:

☘«مَنْ ذَالَّذى يُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً»☘

گفتند: پس معلوم مى‌شود كه ما غنى هستيم و خدا فقير.

خداوند اين پندار باطل آنان را محكوم كرد و فرمود:

☘«لَقَدْ سَمِعَ اللَّهُ قَوْلَ الَّذينَ قالُوا انَّ اللَّهَ فَقيرٌ وَ نَحْنُ اغْنياءُ»☘

🌸خداوند سخن كسانى را كه گفتند: خدا فقير است و ما ثروتمند، شنيد.🌸

3- در انحصار داشتن بهشت:
    يهوديان و مسيحيان گمان مى‌كردند كه بهشت مخصوص آنان است و ديگران حق ورود به آنجا را ندارند.

☘«وَ قالُوا لَنْ يَدْخُلَ الْجَنَّةَ الَّا مَنْ كانَ هُوداً اوْ نَصارى تِلْكَ امانيُّهُمْ قُلْ هاتُوا بُرْهانَكُمْ انْ كُنْتُمْ صادِقينَ»☘

🌸و گفتند: هرگز كسى جز يهودى و نصرانى به بهشت نمى‌رود. آن (تنها) آرزوهاى آنهاست، به آنها بگو اگر راست مى‌گوييد دليل خود را بياوريد.🌸

از سوى ديگر، معتقدند كه به جهنم نيز نمى‌روند و اگر هم بروند براى مدتى محدود خواهد بود:

☘«وَ قالُوا لَنْ تَمَسَّنَا النَّارُ الَّا ايَّاماً مَعْدُودَةً قُلْ اتَّخَدْتُمْ عِنْدَاللَّهِ عَهْداً فَلَنْ يُخْلِفَ اللَّهُ‌ عَهْدَهُ امْ تَقُولُونَ عَلَى‌اللَّهِ ما لا تَعْلَمُونَ»☘

🌸 و گفتند: هرگز آتش ما را لمس نخواهد كرد، مگر ايام اندكى، بگو آيا نزد خدا عهدى بسته‌ايد تا خدا هرگز خلاف آن عهد نكند يا بر خدا چيزى را كه نمى‌دانيد مى‌بنديد؟🌸

4- ذى حق دانستن خويش:
    بعضى از يهوديان از پرداخت حقوق ديگران سرباز مى‌زدند و معتقد بودند كه اموال ديگران براى آنان احترامى ندارد.
    قرآن سخن آنان را چنين بازگو مى‌كند:

☘«ذلِكَ بِانَّهُمْ قالُوا لَيْسَ عَلَيْنا فِى الْامّيينَ سَبيلٌ»☘

🌸آن (خيانت در امانت) به اين سبب بود كه مى‌گفتند اميين (غير يهوديان) بر ما راهى (حقى) ندارند.🌸

با ما همراه باشید در

7. Top | #15

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹 فتنه هاروت و ماروت‌ :

☘«وَاتَّبَعُوا ما تَتْلُوا الشَّياطينُ عَلى مُلْكِ سُلَيْمانَ وَ ما كَفَرَ سُلَيْمانُ وَ لكِنَّ الشَّياطينَ كَفَرُوا يُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ وَ ما أُنْزِلَ عَلَى الْمَلَكَيْنِ بِبابِلَ هارُوتَ وَ مارُوتَ وَ ما يُعَلِّمانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّى يَقُولا أِنَّما نَحْنَ فِتْنَةٌ فَلا تَكْفُرْ فَيَتَعَلَّمُونَ مِنْهُما ما يُفَرِّقُونَ بِهِ بَيْنَ الْمَرْءِ وَ زَوْجِهِ وَ ما هُمْ بِضارينَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ الَّا بِاذْنِ اللَّهِ وَ يَتَعَلَّمُونَ ما يَضُرُّهُمْ وَ لا يَنْفَعُهُمْ وَ لَقَدْ عَلِمُوا لَمَنِ اشْتَريهُ مالَهُ فِى‌الْاخِرَةِ مِنْ خَلاقٍ وَ لَبِئْسَ ما شَرَوْا بِهِ أَنْفُسَهُمْ لَوْ كانُوا يَعْلَمُونَ»☘

🌸(يهود) از آنچه شياطين به سلطنت سليمان نسبت مى‌دادند (كه آن را از روى سحر بدست آورده) پيروى كردند. سليمان (دست به سحر نيالود و) كافر نشد، و ليكن شياطين، كفر ورزيدند. به مردم سحر تعليم مى‌دادند. (و نيز يهود) از آنچه در بابل بر دو فرشته هاروت و ماروت نازل شده پيروى كردند. (آنها طريق سحر كردن را براى آشنائى به طرز ابطال سحر، به مردم ياد مى‌دادند) و به هيچ كس چيزى ياد نمى‌دادند مگر اينكه مى‌گفتند: ما وسيله‌ آزمايش هستيم؛ پس كافر مشو (و از اين تعليمات، سوء استفاده نكن) ولى آنها از آن دو فرشته مطالبى را مى‌آموختند كه بتوانند به وسيله آن ميان مرد و همسرش جدائى بيفكنند (نه اينكه از آن براى باطل كردن سحر استفاده كنند) ولى آنها نمى‌توانند به كسى زيان برسانند، مگر به اذن خدا. آنان چيزهايى را فرا مى‌گرفتند كه به زيانشان بود، نه به نفعشان و آنان بطور مسلم مى‌دانستند كه هر كس خريدار اين چنين سحرى باشد، در آخرت بهره‌اى نخواهد داشت و چه زشت و ناپسند بود آنچه خود را به آن فروختند، اگر مى‌دانستند.🌸

فصلى ديگر از تبهكارى يهود آيه مورد بحث، فصلى ديگر از تبهكاريهاى يهود را بر ملا مى‌سازد و آن عبارت است از:

🔹متهم ساختن حضرت سليمان به سحر و كفر.
    چنان كه از احاديث بر مى‌آيد، در زمان حضرت سليمان، عده‌اى در قلمرو حكومت اوبه كار جادوگرى پرداختند.
    حضرت سليمان عليه‌السلام با قاطعيت در برابر آنان ايستاد و تمام نوشته‌هاى آنان را كه سحر و جادوگرى بود، از آنان گرفت و در محل مخصوصى نگهدارى كرد.
    پس از رحلت آن بزرگوار، عده‌اى آن اوراق را بدست آوردند و به ترويج سحر پرداختند، وبه اين قناعت نكرده و اعلام نمودند كه سليمان، پيامبر نبود، بلكه به وسيله همين سحر و جادو بر كشور و انجام امور خارق‌العاده مسلط شد! بنى اسرائيل به جاى آنكه بر آشوبند و آنان را از خود برانند، به آنان گرايش پيدا كردند و از تعاليم تورات دست شسته، دل به جادو گرى بستند.
    هنگامى كه خاتم پيامبران (ص) به رسالت مبعوث شد و اعلام كرد كه سليمان از پيامبران الهى بوده است بعضى از احبار يهود گفتند:
    ازمحمد تعجب نمى‌كنيد كه‌ مى‌گويد: سليمان پيغمبر بوده، در صورتى كه او ساحر بوده است.

با ما همراه باشید در

8. Top | #16

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹ماجراى هاروت و ماروت‌ در «بابل»:
    ماجراى هاروت و ماروت‌ در «بابل» سحر به اوج خود رسيده و موجب ناراحتى و آزار مردم شده بود.
    خداوند دو فرشته را به صورت آدميان درآورد و مأمور ساخت كه راه باطل كردن و بى‌اثر ساختن سحر را به مردم نشان دهند تا مردم خود را از شر ساحران در امان نگه دارند.
    فرشتگان ناگزير بودند، براى ابطال سحر ساحران، طرز سحر آنها را براى مردم تشريح كنند.
    البته آنها مرتب گوشزد مى‌كردند كه ما وسيله آزمايش هستيم ومردم را از به كار بستن سحر براى رسيدن به اهداف شيطانى وكفر ورزيدن نهى مى‌كردند.
    يهوديان، علاوه بر پيروى از سحرى كه شياطين به حضرت سليمان نسبت مى‌دادند از تعليمات اين دو ملك نيز سوء استفاده كردند و به هشدارهاى آنان كه خود را وسيله آزمايش معرفى كرده بودند، گوش ندادند و به سوء استفاده از تعاليم آنها پرداختند با اينكه مى‌دانستند، خريدار سحر بهره‌اى از آخرت ندارد.

🔹نسخ چيست؟

☘«ما نَنْسَخْ مِنْ آيَةٍ أَوْ نُنْسِها نَأْتِ بِخَيْرٍ مِنْها أَوْ مِثْلِها أَلَمْ تَعْلَمْ أَنَّ اللَّهَ عَلى كُلِّ شَىْ‌ءٍ قَديرٌ»☘

🌸هر چه از آيه (و حكمى) را نسخ كنيم يا آن را از يادها ببريم، بهتر از آن يا همانند آن را مى‌آوريم. آيا نمى‌دانى خداوند بر هر چيزى تواناست؟!🌸

نسخ از نظر لغت‌ نسخ در لغت به معنى از بين بردن چيزى و چيز ديگر را جانشين آن گردانيدن است.
    از نظر شرع مطابق عقيده شيعه- انتهاى مدت عمل به يك حكم و قرار دادن حكمى ديگر به جاى آن است كه اولى را «منسوخ» و دومى را «ناسخ» مى‌نامند.
    به عبارت ديگر، هرگاه مدت حكمى به پايان رسد و حكمى ديگر جايگزين آن گردد، نسخ صورت گرفته است.
    به عنوان مثال: مسلمانان پس هجرت به مدينه، مدت شانزده ماه به سوى «بيت‌المقدس» نماز مى‌خواندند.
    پس ازآن دستور تغيير قبله صادر شد كه مى‌بايست هنگام نماز به سوى كعبه بايستند.
    اين را «نسخ» مى‌گويند.

🔹نسخ چرا؟

حكمى كه مى‌دانيم سرانجام بايد لغو گردد و جاى خود را به قانون ديگرى بدهد، چرا از اول صادر شود؟
    جواب اين است كه اجراى حكم و قانون، گاهى به امورى بستگى دارد، مانند اوضاع و شرايط اجتماعى يا ظرفيت روحى و ميزان پذيرش مردم. بنابراين، گاهى قانونگذار لازم مى‌داند با اجراى قانونى موقت، افكار عمومى وشرايط اجتماعى را براى صدور حكم هميشگى آماده سازد. موقت بودن حكم اول نيز بر اساس مصالحى ممكن است اعلام شود، يا پنهان گردد.
    با اين توضيح روشن شد كه نسخ حكم، مربوط به ضرورت زمان و تكامل اجتماعى وشرايط ويژه زندگى فرد و جامعه است.

با ما همراه باشید در

9. Top | #17

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹 واژه آيه‌ :
    كلمه «آيه» در آيه مورد بحث، مفهومى عام دارد و داراى شدت وضعف است (مانند كلمه «نور» كه به هر روشنى قوى وضعيفى گفته مى‌شود و در تمام موارد هم درست است) وشامل آيات قرآن، آيات طبيعى، معجزات پيامبران و شرايع آنها نيز مى‌شود، چرا كه «آيه» به معنى نشانه است و آنچه كه ذكر شد همه، نشانه هاى خدايند.
    نُنْسِها از ريشه «انساء» به معنى «از ياد ديگران بردن» است.
    هر چند در اين باره، مورد مسلمى نقل نشده، اما مى‌توان گفت كه آنچه از آيات و نشانه‌ها نظير معجزات پيامبران واحكام دينى آنها و ... به فراموشى سپرده شده، توسط پيامبر اسلام، (بهتر يا همانند آنها) آمده است.

🔹اهميت امامت:

☘‌ «وَ أِذِابْتَلى أِبْراهيمَ رَبُّهُ بِكَلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قالَ أِنى جاعِلُكَ لِلنَّاسِ أِماماً قالَ وَ مِنْ ذُرِّيَّتى قالَ لا يَنالُ عَهْدِى الظَّالِمينَ»☘

🌸و هنگامى كه ابراهيم را پروردگارش به كلماتى- آزمايشهايى- آزمود و ابراهيم آنها را به پايان رسانيد، (خداوند) فرمود: همانا من تو را امام و پيشواى مردم قرار دادم.🌸

ابراهيم گفت: و از فرزندانم (نيز كسانى را به امامت رسان). خداوند فرمود:
    عهد (پيمان امامت) من به ستمگران نمى‌رسد.
    براى شناخت مقام والاى امامت و تعلق اين مقام به حضرت ابراهيم (ع)، شناخت اجمالى خصوصيات حضرت ابراهيم (ع) در قرآن، ضرورى است.
    حضرت ابراهيم (ع) در قرآن‌ آيه مورد بحث، به اين حقيقت اشاره دارد كه خداوند متعال ابراهيم (ع) را در پيرى هنگامى كه داراى مقام نبوت و رسالت بود و پس از موفقيت در آزمايشها، به مقامى ديگر به نام امامت مفتخر ساخت.
    دليل اينكه مقام امامت پس از نبوت و رسالت و در دوران پيرى به وى اعطا شد اين است كه قرآن، اعطاى آن را پس از موفقيت در آزمايشها مى‌داند و يكى از آزمايشها كه از وى به عمل آمده، داستان قربانى فرزندش، اسماعيل بوده‌است.
    قرآن پس از ذكر آن مى‌فرمايد:

☘«انَّ هذا لَهُوَالْبَلاءُ الْمُبينُ»☘

🌸 اين آزمايشى بسيار روشن است.🌸

همچنين در آيه مزبور آمده كه ابراهيم (ع) پس از دريافت مقام امامت، آن را براى فرزندان خود طلب كرد و معلوم است كه اين تقاضا با داشتن فرزند، صحيح است و خداوند بشارت اعطاى فرزند را در زمان پيرى وى و همسرش مى‌داند، بطورى كه آنها باورشان نمى‌آمد.
    روشن است كه همه اين مسائل پس از نبوت وى بوده؛ زيرا او در همه اين امتحانات از طريق وحى مأمور مى‌شده است.

با ما همراه باشید در

10. Top | #18

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹 امامت چيست؟
    برخى امامت را هم معناى نبوت دانسته‌اند: چون نبى نيز كسى است كه مقتداى مردم بوده و مردم در گفتار و كردار از او پيروى كنند؛ اما اين معنى صحيح نيست؛ زيرا در اين صورت معنى نداشت حضرت ابراهيمى كه نبى، رسول، مقتدا و مطاع بود، به همان مقام به اسم امامت مفتخر شود.
    در آياتى كه امامت در آن مطرح گشته، بحث هدايت در كنار آن ذكر شده و اين نشان مى‌دهد كه امامت مقامى است كه دارنده آن، علاوه بر هدايت ظاهرى كه كار انبيا نيز بوده است از يك نوع هدايت باطنى نيز برخوردار مى باشد كه مى‌تواند افراد مستعد را به كمال برساند.
    به عبارت ديگر، علاوه بر ارائه طريق كه پيامبران نيز انجام مى‌دهند، وظيفه امام راه بردن و رساندن به هدف مى‌باشد، زيرا انسان گاهى راه به كسى نشان مى‌دهد وگاهى دست او را مى‌گيرد و به مقصد مى‌رساند.
    نوع دوم از وظايف امام است.
    آياتى از قرآن اشاره به اين نوع هدايت دارد، مانند:

☘«وَ جَعَلْنا مِنْهُمْ ائِمَّةً يَهْدُونَ بِامْرِنا لَمَّا صَبَرُوا وَ كانُوا بِاياتِنا يُوقِنُونَ»☘

🌸 و ما از ايشان امامانى قرار داديم كه به امر ما هدايت مى‌كنند و اين مقام را بدان جهت يافتند كه صبر مى‌كردند و به آيات ما يقين داشتند.🌸

پس امام هدايت كننده‌اى است كه با قدرت ملكوتى كه در اختيار دارد، هدايت مى‌كند و امامت از نظر باطن يك نحوه ولايتى است كه امام در اعمال مردم دارد وكارش تنها آدرس دادن نيست، بلكه دست خلق را گرفتن و به حق رساندن است. گفتنى است كه پيامبر اسلام (ص) و برخى ديگر از پيامبران همچون ابراهيم (ع) علاوه بر منصب نبوت اين مقام را نيز دارا بوده‌اند، همان طور كه قرآن تصريح مى‌كند كه به برخى از فرزندان حضرت ابراهيم اين مقام داده شده است.

☘«وَ وَهَبْنا لَهُ اسْحاقَ وَ يَعْقُوبَ نافِلَةً وَ كُلًّا جَعَلْنا صالِحينَ وَ جَعَلْناهُمْ ائِمَّةً يَهْدُونَ بِامْرِنا»☘

🌸و ما به ابراهيم، اسحاق را داديم و علاوه بر او يعقوب هم داديم، و مقرر كرديم كه امامانى باشند كه به امر ما هدايت كنند.🌸

امامت انتصابى است نه انتخابى‌ از آيه مزبور استفاده مى‌شود كه امامت مقامى است كه از جانب خدا براى افراد خاص كه لياقت و صلاحيت لازم را دارند، قرار داده مى‌شود و افراد بشر نه قادر به انتخاب چنين افرادى هستند و نه حق اين انتخاب را دارند.
    آيه 36 سوره احزاب نيز اشاره دارد كه پس از انتصاب از جانب خدا و رسول، ديگران حق انتخاب واختيار بوسيله اجماع و غير آن را ندارند.

☘«وَ ما كانَ لِمُؤْمِنٍ وَ لا مُؤْمِنَةٍ اذا قَضَى اللَّهُ وَ رَسُولُهُ امْراً انْ يَكُونَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ مِنْ امْرِهِمْ»☘

امام بايد معصوم باشد به تصريح آيه امامت، اين مقام هرگز به افرادى كه ظالم باشند، نمى‌رسد و تنها افرادى كه در تمام عصر هيچ‌گونه ظلمى به خود و ديگران نكرده‌اند مى‌توانند به اين مقام نائل شوند. اينها همانا افراد معصومى هستند كه در تمام عمر يك لحظه هم غير خدا را عبادت نكرده و گناهى را انجام نداده‌اند.
    علامه طباطبايى دلالت اين آيه بر عصمت امام را چنين تبيين مى‌كند:
    مردم به حكم عقل در زمره يكى از اين چهار قسمند و قسم پنجمى هم براى آن قابل تصور نيست:
    _يا در تمامى عمر ظالمند.يا در تمامى عمر ظالم نيستند (معصوم).
    _يا در اول عمر ظالمند و در آخر توبه كارند.
    _يا در اول ظالم نيستند، ولى در آخر ظالم مى‌شوند.
    و ابراهيم شأنش اجل از اين است كه مقام امامت را براى دسته اول و چهارم بخواهد (زيرا روشن و يقينى است كه صلاحيت ندارند).
    بنابراين، گروه دوم و سوم باقى مى‌ماند كه خداوند از بين آن دو يك گروه را نفى كرده و آن هم گروه سوم است كه زمانى ظالم بوده‌اند، پس يك قسم باقى مى‌ماند و آن كسانى هستند كه هيچ ظلمى مرتكب نشده‌اند.

با ما همراه باشید در

11. Top | #19

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹 شهيدان زندگان جاويد:

☘ «وَ لا تَقُولُوا لِمَنْ يُقْتَلُ فى سَبيلِ اللَّهِ أَمْواتٌ بَلْ أَحْياءٌ وَ لكِنْ لا تَشْعُرُونَ»☘

🌸 به كسانى كه در راه خدا كشته شده‌اند، مرده نگوييد (آنها نمرده‌اند) بلكه زنده‌اند، ولى شما نمى‌فهميد.🌸

حيات حقيقى‌ آيه مورد بحث از جمله آياتى است كه به اصلاح تفسيرها و طرز تلقى مردم پيرامون يكى از مهمترين پديده‌هاى زندگى بشر مى‌پردازد و براى حيات و مرگ، مراتب مختلفى در نظر گرفته كه يكى حيات و مرگ مادى و حيوانى است.
    در بعضى از آيات مى‌فرمايد شما حيات حيوانى نداشتيد (و جزئى از زمين مرده بوديد) و ما شما را از زمين مرده زنده كرديم و به شما حيات داديم حالا كه شما زنده شديد ديگر مرگ به معناى نيستى بر شما عارض نمى‌شود.
    شما مى‌ميريد يعنى از اين دنيا به برزخ منتقل مى‌شويد و در برزخ نيز حيات داريد كه آن حيات برزخى است.
    آيات و روايات فراوانى از جمله همين آيه به اين معنا دلالت دارد.
    مرتبه ديگر از حيات و مرگ، حيات انسانى و معنوى است.
    همه انسانها چنين حياتى را ندارند و اين حيات و زندگى فقط از آن كسانى است كه ايمان آورده و عمل صالح انجام دهند:

☘«مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَكَرٍ اوْ انْثى‌ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيوةً طَيِّبَةً»☘

🌸هركس كار شايسته‌اى انجام دهد، خواه مرد باشد يا زن، در حالى كه مؤمن است، او را به حياتى پاك، زنده مى‌داريم.🌸

بنابر آيه مزبور، غير مؤمنان از اين حيات بى‌بهره بوده و مرده‌اند؛ همچنان كه در آيات ديگر نيز به صراحت آنان را مرده مى‌داند. از جمله آيه زير:

☘«انَّكَ لاتُسْمِعُ الْمَوْتى»☘

🌸اى پيامبر تو نمى‌توانى به مردگان (كافرانى كه آمادگى شنيدن و پذيرفتن حق را ندارند) آيات خدا را بشنوانى.🌸

بنابراين، مؤمنان حقيقى با نيكوكارى و عمل صالح در همين دنيا به حيات طيّب دست يافته و آن را در برزخ و قيامت هم خواهند داشت و چنين افرادى از جمله شهيدان با مرگ مادى و ظاهرى نابود نمى‌شوند، بلكه همچنان از آن حيات طيب برخوردار و از نعمتهاى خدا بهره‌مند هستند، همچنان كه كافران نيز با مرگ، گرچه حيات برزخى و حيات اخروى دارند، ولى از اين حيات طيب در برزخ و آخرت بى‌بهره‌اند و همچون دنيا، مرده و هلاك شده‌اند؛ چنان كه قرآن درباره آنان مى‌فرمايد:

☘«الَّذينَ بَدَّلُوا نِعْمَتَ اللَّهِ كُفْراً وَ احَلُّوا قَوْمَهُمْ دارَ الْبَوارِ»☘

🌸كسانى كه نعمت خدا را به كفر تبديل ساختند و مردم خود را به ديار هلاكت بردند.🌸

با اينكه همه مؤمنان نيكوكار از چنين حياتى بهره‌مند هستند، چرا شهدا را ياد كرده است؟ شايد بدين جهت باشد كه خداوند مى‌خواهد از اين طريق آنان را گرامى داشته و شأن معنوى ايشان را يادآورى كند و به اولياى آنان تسلّى دهد و مؤمنان را به شهادت و كشته‌شدن در راه خدا مشتاق گرداند.

با ما همراه باشید در

12. Top | #20

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹منزلت شهيد :

درباره ارزش شهادت و منزلت شهيد نزد خدا، آيات و روايات بسيارى از امامان معصوم عليهم السلام نقل شده است.
    در روايتى از حضرت رسول اكرم (ص) آمده است كه حق تعالى شش خصلت به شهدا كرامت مى‌كند:

🌹الف- با اولين قطره خون شهيد كه به زمين مى‌چكد، گناهان او را مى‌بخشد.
    🌹ب- منزلتى كه در بهشت دارد، بدو مى‌نماياند.
    🌹ج- 72 حورالعين بدو مرحمت مى‌كند.
    🌹د- او را از عذاب قبر و فزع اكبر ايمن مى‌سازد.
    🌹ه- تاج وقار كه از ياقوت سرخ است، بر سر او مى‌نهد.
    🌹و- شفاعت او را در حق هفتاد نفر از خويشان او قبول مى‌كند.

🔹قرآن و تقليد كوركورانه‌ :

☘«وَ اذا قيلَ لَهُمُ اتَّبِعوُا ما انْزَلَ اللَّهُ قالوُا بَلْ نَتَّبِعُ ما الْفَيْنا عَلَيْهِ آباءَنا اوَ لَوْ كانَ آبائُهُمْ لايَعْقِلوُنَ شَيْئاً وَ لايَهْتَدوُنَ»☘

🌸و هنگامى كه به ايشان گفته مى‌شود كه آنچه را خدا نازل كرده است پيروى كنيد، مى‌گويند (هرگز)، ما آنچه را كه پدرانمان را بر آن يافته‌ايم پيروى مى‌كنيم [آيا چنين مى‌كنند] هر چند پدرانشان هيچ نفهميده و راه نيافته باشند؟!🌸

تقليد كوركورانه، ممنوع‌⛔️

آيه شريفه بالا به يكى از انحرافات فكرى در صدر اسلام مى‌پردازد و ريشه آن را كه تقليد كوركورانه است روشن و افشا مى‌كند.
    «تقليد» اگر به معناى پيروى از متخصص و رجوع به كارشناس باشد، كارى صحيح و خردمندانه است.
    قرآن كريم نيز بر اين مطلب تأكيد دارد كه:

☘«فَاسْئَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ أِنْ كُنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ»☘

🌸اگر نمى‌دانيد از آگاهان بپرسيد.🌸

اما مشركان چيز ديگرى مى‌ گفتند؛ آنان به جاى پيروى از خردمندان، پيروى از پدران را شيوه خود قرار داده بودند.
    فقط اعتقادات، رسوم و عملهاى آنان مانند بت پرستى را قابل قبول مى‌دانستند و از آنها تقليد مى‌كردند.
    هرگز حاضر نمى‌شدند كه باورها و عملكردهاى اجدادشان را مورد بررسى و ارزيابى قرار دهند و هر چه را نادرست و غير منطقى يافتند، با شجاعت محكوم كنند و دور بريزند.
    حقّ تفكّر نياكان هر چند از جهاتى شايسته احترام باشند، اما هرگز نبايد به نام احترام به ايشان، بر عقل و انديشه خود مهر نهاد.
    همه صلاحيت انديشيدن دارند و همچنان كه امروز كسى حق ندارد آيندگان را از انديشه ممنوع كند، اجداد گذشته نيز چنين حقى نداشته‌اند.

با ما همراه باشید در

صفحه 2 از 7 نخستنخست 1234 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)