انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
صفحه 3 از 7 نخستنخست 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 68

موضوع: معارف قرآن جلد یک (معارفی از سوره حمد و بقره و آل عمران)

1. Top | #1

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    ممنون از دعای زیبا و حاجتهاتون إن شاءالله خوشبخت و سلامت و عاقبت بخیر باشید
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

gadid معارف قرآن جلد یک (معارفی از سوره حمد و بقره و آل عمران)

☘️ #معارف_‌قرآن_ج_‌1_نویسنده_ج عی_از_نویسندگان

🍀#فصل_اول:
    🌸#معارفى_از_سوره_حمد:
    سوره حمد داراى هفت آيه و در مكه نازل شده است؛ البته به عقيده بعضى از مفسران دو مرتبه نازل شده، بار اول در مكه و بار دوم در مدينه به هنگام تغيير قبله. اين سوره نامهاى متعددى دارد، مانند حمد (چون مشتمل بر حمد و ثناى خداست)، فاتحة الكتاب (زيرا قرآن با آن آغاز مى‌شود)، امّ الكتاب (چون مقدم بر ساير سوره‌ها بوده و همه معارف قرآن به آن برگشت مى‌كند)، السّبع المثانى (زيرا داراى هفت آيه بوده و در هر نماز واجب و مستحب دو مرتبه خوانده مى‌شود). سوره حمد برخلاف سوره‌هاى ديگر كه همه از زبان خداست، به نيابت و از زبان بندگان بوده، آيين بندگى و مناجات را مى‌آموزد و از اين رو بسيار تربيت كننده است و روش صحيح حمد و ستايش كردن را به بنده مى‌آموزد و در هر نماز (به استثناى نماز ميت) خواندن آن لازم است.
    در اهميت اين‌سوره همين بس ‌كه خداى متعال آن را هم رديف تمام قرآن قرار داده است:
    «وَ لَقَدْ اتَيْناكَ سَبْعاً مِنَ الْمَثانى‌ وَ الْقُرْآنَ الْعَظيمَ» و به تحقيق كه سوره حمد و قرآن با عظمت را به تو داديم.
    پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در اين مورد فرمود:
    خداوند سوره حمد را بطور مستقل از عطاياى خود قلمداد كرده و آن را هم رديف قرآن قرار داده است.
    نيمى از اين سوره به حمد و ثناى خداى متعال اختصاص دارد و نيم ديگر آن بيان خواسته‌هاى بندگان است.
    در حديث قدسى چنين آمده است:
    من صلاة (سوره حمد) را بين خود و بنده‌ام تقسيم كرده‌ام، نيمى از آن براى من و نيمى براى بنده‌ام مى‌باشد. اين سوره فشرده و خلاصه همه مقاصد قرآن محسوب مى‌شود، زيرا تمام معارف قرآن از اخلاق، احكام عبادات و معاملات- كه همان سلوك صراط مستقيم است- مسائل اجتماعى و سياسى گرفته تا وعده‌ها و وعيدها و داستانها به توحيد و نبوت و معاد و فروع آنها به هدايت مردم كه مقصد و غرض اصلى قرآن است بر مى‌گردد و اين سوره همه آنها را بنحو اشاره و اجمال در بر دارد.
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ مالِكِ يَوْمِ الدِّينِ ايَّاكَ نَعْبُدُ وَ ايَّاكَ نَسْتَعينُ اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقيمَ صِراطَ الَّذينَ انْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَ لَا الضَّالّينَ» به نام خداوند بخشنده بخشايشگر. ستايش مخصوص خداوندى است كه پروردگار جهانيان است. خداوندى كه بخشنده و بخشايشگر است (و خاص و عام مشمول رحمت او هستند).
    خداوندى كه مالك روز جزاست. پروردگارا! تنها تو را مى‌پرستيم و فقط ازتو يارى مى‌جوئيم.
    ما را به راه راست هدايت فرما، راه كسانى كه مشمول نعمت خود ساختى، نه راه كسانى كه بر آنها غضب كردى و نه راه گمراهان.

اشتیاقی که به دیدار تو دارد دل من

دل من داند و من دانم و تنها دل من

یا ابا صالح علیه السلام ادرکنی

با ما همراه باشید در

کانال ترجمه ی قرآن شهر نورانی قرآن
    https://دtelegram.me/shahrenuraniquran

کانال مکالمه ی عربی شهر نورانی قرآن(آموزش دروس صدی الحیاة و لهجه ی عراقی)
    https://telegram.me/mokalemeharabik

2. 2 کاربر برای پست " گل مريم " عزیز صلوات فرستاده.

دژدان (2017_08_29), سراج منیر (2018_02_16)

3. Top | #21

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹تقليد از چه كسى؟ :

پيروى از هر كس بايد تابع دليل و برهان باشد و حداقل با دليل، صلاحيت وى ثابت شده باشد، و گرنه پيروى از هر جاهل بى‌خبرى، به گمراهى و پشيمانى مى‌انجامد.

🔹روش استدلال قرآن‌ :
    روش استدلال قرآن كريم بسيار ساده و شگفت انگيز است.
    قرآن در برابر شعارها و افتخارات مشركان به اجداد خود، با يك سؤال كوتاه، آنان را به فكر فرو مى‌برد:
    «روشن است كه هيچ عاقلى ادعا نمى‌كند كه اجدادش هرگز اشتباه نمى‌كردند. اكنون پاسخ دهيد: آيا حاضريد از اشتباهات پدران خود نيز پيروى كنيد و راه راست و درست را رها سازيد؟»

🔹نيكى و نيكوكارى :

☘‌ «لَيْسَ الْبِرَّ أَنْ تُوَلُّوا وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ وَ لكِنَّ الْبِرَّ مَنْ امَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْاخِرِ وَالْمَلائِكَةِ وَالْكِتابِ وَالنَّبِيينَ وَ اتَى الْمالَ عَلى حُبِّهِ ذَوِى‌الْقُرْبى وَالْيَتامى وَ الْمَساكينَ وَابْنَ السَّبيلِ وَالسَّائِلينَ وَ فِى‌الرِّقابِ وَ أَقامَ‌الصَّلوةَ وَ اتَى‌الزَّكوةَ وَالْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ أِذا عاهَدُوا وَالصَّابِرينَ فِى‌الْبَأْساءِ وَالضَّراءِ وَ حينَ‌الْبَأْسِ اولئِكَ‌الَّذينَ صَدَقُوا وَ اوُلئِكَ هُمُ‌الْمُتَّقُونَ»☘

🌸نيكى (تنها) آن نيست كه (هنگام نماز) صورت خود را به سوى مشرق و مغرب كنيد بلكه (مظهر) نيكى، كسى است كه به خدا، روز رستاخيز، فرشتگان، كتاب آسمانى و پيامبران ايمان آورده و مال را با وجود علاقه به آن، به بستگان، يتيمان، فقيران، در راه ماندگان، سائلان و بردگان انفاق كند و نماز را بر پا دارد و زكات بپردازد و (نيز كسانى كه) وفادار به عهدشان هستند، آن‌گاه كه پيمان مى‌بندند و در تنگدستى و سختى و به هنگام كارزار، صبر پيشه مى‌كنند، آنان راستگويانند و از تقواپيشگان هستند.🌸

ملاك كمال ايمان‌ آيه شريفه، بطور صريح بيشتر كمالات بشرى را در ابعاد عقيده، عمل و اخلاق بيان مى‌كند و دارندگان اين كمالات را از ابرار و متقين مى‌داند؛ از اين نظر است كه پيامبر (ص) فرمود:
    «هر كه بدين آيه شريفه عمل كند، ايمان خود را كامل ساخته است.»
    ارتباط ايمان و عمل‌ رفتار و اخلاق مسلمان، ريشه در زمينه‌هاى ايمانى او دارد؛ يعنى مسلمان به سبب ايمان به خدا و روز قيامت آنچه را كه دوست دارد، انفاق مى‌كند.
    او با انفاق مال، دوستى خدا را به دست مى‌آورد و چون به حركت به هم پيوسته پيامبران معتقد است و خود را در راه‌ آنان مى‌داند، مانند ايشان بر عهد خود استوار مى‌ماند و در ميدانهاى دشوار زندگى، صبر و مقاومت مى‌ورزد.
    از نشانه هاى نيكوكار واقعى، بخشيدن مالى است كه آن را دوست مى‌دارد:

☘«اتَى الْمالَ عَلى حُبِّهِ»☘

نه بخشش مالى كه بدان رغبت ندارد. قرآن در جاى ديگر مى‌فرمايد:
    🌸 هرگز به كمال نيكى نمى‌رسيد، مگر آنكه از آنچه دوست داريد، انفاق كنيد: 🌸

☘«لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ»☘

بايد در خرج و انفاق، اولويتها در نظر گرفته شود و در اين راه، خانواده و خويشان بر همه مقدّمند و سپس يتيمان و ديگران.

با ما همراه باشید در

4. Top | #22

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹 وفاى به عهد :
    وفاى به عهد، زير بناى روابط اجتماعى است.
    اين صفت، يعنى پايمردى در به سر بردن پيمان، از ويژگيهاى نيكان و ابرار است.
    «خلف وعده» نشانه نفاق شمرده مى‌شود.
    خداوند مى‌فرمايد:

☘«وَ أَوْفُوا بِالْعَهْدِ أِنَّ الْعَهْدَ كانَ مَسْئُولًا» ☘

🌸 و به عهد خود وفا كنيد، كه از عهد سؤال مى‌شود.🌸

بى‌توجهى به وعده و به اصطلاح زير قول خود زدن، نشانه حقير و غير قابل اطمينان بودن شخصيت است.
    پيمان شكن، نه براى خود ارزش قائل است و نه براى ديگران، هيچ‌گاه نمى‌توان به يارى او بويژه در سختيها و روز تنهايى اميدوار بود و به وعده‌هايش دل بست؛ به همين دليل، عاقل در دوستى او احساس آرامش نمى‌كند.
    صبر آخرين و برترين وصف روحى ابرار، «صبر» است. ابرار، صابرند در «بأساء»: فقر و تنگدستى، در «ضرّاء»: سختى و مشقت، و «حين‌البأس»: يعنى در گرماگرم جنگ و كارزار، ابرار هرگز از ميدان به در نمى‌روند و در برابر فقر و سختى به زانو در نمى‌آيند و خود را نمى‌بازند.
    كسانى تقواى كامل دارند كه صفات مزبور را داشته باشند. «تقوا» با ادّعا درست نمى‌شود و يك بعدى هم نيست.
    تقوا جهتهاى مختلفى نظير اعتقادى، عملى، اخلاقى، فردى، اجتماعى، مادى و معنوى دارد.
    بنابراين، در پيشامدها و رويدادهاى سخت است كه مى‌توان متقى را از غير متقى بازشناخت؛ يعنى آن گاه كه وفاى به عهد، صبر و استقامت او در همه ميدانها، آزموده شده باشد.
    صدق و راستى‌ صدق، در بيان قرآن و اخبار، معنايى گسترده و فرا گير دارد و آن مطابق بودن ظاهر با باطن، چه در عقايد و چه در اخلاق و رفتار است.
    «راستان» و راستگويان بر اساس آيه مزبور، كسانى هستند كه در صحنه آزمايشهاى گوناگون، سرفراز باشند و در واقع، نيكى صداقت آنان با جلوه‌هاى مختلف از وجودشان ظاهر شده باشد. و نيز كردار آنان با گفتارشان مطابق باشد.

🔹قصاص‌:

☘ «وَ لَكُمْ فِى‌الْقِصاصِ حَياةٌ يا اولِى الْالْبابِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ»☘

🌸اى خردمندان! در قصاص براى شما زندگانى است. باشد كه شما تقوا پيشه كنيد.🌸

قصاص در لغت به معناى ردپا است و چون اولياى مقتول به دنبال خونخواهى هستند و قاتل يا موضوع قتل را پيگيرى مى‌كنند، به آن قصاص مى‌گويند.

🔹آثار قصاص‌ :

الف- حكم قصاص در اسلام، وسيله‌اى قوى و قانونى براى جلوگيرى از هرج و مرج و خونريزيهاى مهار نشده، محسوب مى‌شود، بگونه‌اى كه طبق بيان آيه بالا، حيات اجتماع در گرو اين حكم است.
    «قصاص»، ضامن حيات و ادامه بقاى انسانهاست؛ همان گونه كه عضو فاسد را براى حفظ بدن و شاخه‌هاى مزاحم را براى رشد گياه قطع مى‌كنند، حذف اشخاص خونريز از جامعه انسانى نيز كارى لازم و مطابق با حكم عقل و فطرت است.

ب- از سوى ديگر، اگر كسى كه قصد كشتن فرد ديگرى را دارد، بداند كه او را به قصاص خواهند كشت، به احتمال زياد از اين كار صرف نظر مى‌كند.
    به هر حال، نقش باز دارنده اين حكم قابل انكار نيست.

عبارت آخر آيه نيز به همين مطلب اشاره دارد:
    «لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ» شايد شما از قتل بپرهيزيد.

ج- جامعه، بدون قصاص، دستخوش فاجعه‌هاى مكرر و اضطراب افكار عمومى مى‌شود؛ زيرا هر كس فكر مى‌كند كه ممكن است او هم روزى در معرض اين خطر قرار گيرد و تنها اجراى حكم قصاص است كه موجب آرامش جامعه مى‌شود.

اعجاز ادبى‌ جمله «لَكُمْ فِى الْقِصاصِ حَياةٌ»....

با ما همراه باشید در

5. Top | #23

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹 اعجاز ادبى‌ جمله «لَكُمْ فِى الْقِصاصِ حَياةٌ»:

با همه كوتاهى از بليغ‌ترين آيات قرآن در رساندن معناى خويش است و همچنين استدلالش بسيار قوى است.
    پيش از قرآن، اديبان عرب در اين زمينه، جملاتى زيبا داشتند؛ از جمله: «كشتن بعضى افراد احياء همه است» يا «زياد بكشيد تا كشتار كم شود.»
    بهترين آنها كلام «أمرؤالقيس» بود كه مى‌گفت:

☘«الْقَتْلُ أَنْفى لِلْقَتْلِ»☘

🌸 كشتن مؤثرترين عامل براى از بين بردن كشتار است،🌸
    اما آيه مزبور همه آنها را كنار زد.

🔹رابطه روزه با تقوا:

☘ «يا أَيُّهَاالَّذيَن آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الِّصيامُ كَما كُتِبَ عَلَى الَّذينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ»☘

🌸 اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، روزه بر شما نوشته (واجب) شد، چنان كه بر پيشينيان شما نوشته شد. شايد تقوا پيشه كنيد.🌸

قرآن مجيد در مواردى به بيان فلسفه يا حكمت تشريع بعضى از احكام پرداخته است.
    به عنوان مثال، فلسفه نماز را، ذكر و ياد خدا و فلسفه قصاص را ايجاد تقواى اجتماعى مى‌داند كه سبب خوددارى افراد از ارتكاب جرايم مى‌باشد.
    در مورد روزه نيز پس از اشاره به تشريع آن در امّتهاى گذشته، به مؤمنان دستور روزه گرفتن مى‌دهد، سپس در صدد بيان فايده‌اش برآمده و آن را تقويت تقواى مؤمنان مى‌داند.

🔹علل تقوا پرورى روزه‌:

روزه از چند جهت سبب تقواى افراد مى‌شود:
    1- انسان موجودى است كه داراى دو بعد مادى و معنوى است و به هر كدام توجه بيشترى نمايد، بعد ديگر را تضعيف كرده است و روزه سبب مى‌شود شخص روزه دار به خوردن و آشاميدن و بسيارى از مباحات ديگر، كمتر توجه كند كه در حقيقت تضعيف بعد مادى و تقويت بعد معنوى است.

2- روزه، طعم گرسنگى و تشنگى و ... را به افراد مى‌چشاند و سبب مى‌شود كه انسان به ياد تشنگى و گرسنگى روز قيامت بيفتد و در نتيجه براى آنجا توشه برگيرد. تهيه اين توشه، اطاعت و بندگى خدا و انجام عبادات و ترك گناهان است كه معناى تقواست.

3- انسان روزه‌دارى كه از صبح تا شام، طعم گرسنگى و تشنگى را مى‌چشد، به فكر اشخاص بى‌بضاعتى مى‌افتد كه همواره در رنج و گرسنگى مى‌باشند. كمك او به اين افراد و انفاق در راه خدا، گوشه ديگرى از تقواى او رانمايان مى‌سازد.
    روزه حقيقى‌ روزه‌اى داراى اثر است كه براستى امساك و خوددارى در آن رعايت شده باشد و انسان مراقب اعضاء و جوارح خود باشد و تنها به خوددارى از خوردنيها و آشاميدنيها نپردازد؛ چنانچه در احاديث نيز به آن اشاره شده است.

براى مثال، حضرت صادق (ع) فرمود:

☘«اذا صُمْتَ فَلْيَصُمْ سَمْعُكَ وَ بَصَرُكَ وَ شَعْرُكَ وَ جِلْدُكَ وَ عَدَّدَ اشْياءً غَيْرَ هذا، قالَ: وَ لا يَكُونُ يَوْمُ صَوْمِكَ كَيَوْمِ فِطْرِكَ» ☘

🌸زمانى كه روزه مى‌گيرى، بايد گوش و چشم و مو و پوست و ديگر اعضاى تو نيز روزه باشند.🌸

(سپس) فرمود: نبايد روزى كه روزه هستى، همانند روزى باشد كه روزه نيستى.

با ما همراه باشید در

6. Top | #24

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹 استجابت دعا:

☘ «وَ أِذا سَئَلَكَ عِبادى عَنى فَأِنى قَريبٌ اجيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ أِذا دَعانِ فَلْيَسْتَجيبُوا لى وَلْيُؤْمِنُوا بى لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ»☘

🌸هر گاه بندگانم از تو درباره من بپرسند، (بايد بدانند) كه من نزديكم، دعاى دعا كننده را هنگامى كه مرا بخواند (و از من حاجات خود را بطلبد) اجابت مى‌كنم، پس بايد مرا اجابت كنند و به من ايمان آورند، بدان اميد كه رشد يابند.🌸

🔹دعا و روح بندگى‌:

بنده، هنگامى كه وجود سراسر نياز خود را در برابر خداوند بى‌نياز مى‌بيند، جز اعتراف به فقر نامحدود خود چاره‌اى ندارد، كه فرمود: اى مردم! شما به خداوند نيازمنديد و خداست آن بى‌نياز ستوده:

☘«يا أَيُّهَاالنَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَراءُ أِلَى اللَّهِ وَ اللَّهُ هُوَ الْغَنِىُّ الْحَميدُ»☘

🌸از نيازمند جز عرض نياز چه بر مى‌آيد؟ و از آن بى‌نياز ستوده، آن غنى حميد، جز رفع حاجت چه انتظارى است؟🌸

☘«الُّدعاءُ مُخُّ الْعِبادَةِ»☘

🌸«دعا» مغز و حقيقت عبادت است.🌸

پس، روح بندگى، در دعا و عرض نياز است و از اين روست كه فرمود:

☘«قُلْ ما يَعْبَؤُا بِكُمْ رَبى لَوْلا دُعاؤُكُمْ ...»☘

🌸بگو اگر دعاى شما نبود، پروردگارم به شما عنايتى نمى‌كرد.🌸

🔹يأس يا استكبار؟

دعا نكردن ممكن است ريشه در نااميدى بنده گنهكار از رحمت خدا داشته باشد كه بزودى درباره آن سخن خواهيم گفت.
    ولى گاهى نيز روى گردانى از دعا، ناشى از روح استكبارى شخص است كه خشم خدا را در پى دارد. از كلام خداوند برمى‌آيد كه ترك دعا، ترك عبادت است:

☘«قالَ رَبُّكُمُ ادْعُونى أَسْتَجِبْ لَكُمْ أِنَّ الَّذينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبادَتى سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرينَ‌››🍀

🌸پروردگار شما گفته است مرا بخوانيد تا خواسته شما را اجابت كنم و كسانى كه از عبادت من استكبار مى‌ورزند بزودى با خوارى و ذلت به جهنم داخل مى‌شوند.🌸

اگر پرسيده شود كه آيا بندگان گناهكار را مى‌رسد كه با خدا سخن گويند و حاجت طلب كنند؟ و آيا خداوند بدانان نظرى خواهد داشت؟ پاسخ اين خواهد بود كه آيه مورد بحث روح بندگان شرمسار را مى‌نوازد و به آنها اميد استجابت مى‌دهد.
    🍀«... فَأِنّى‌ قَريبٌ أُجيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ أِذا دَعانِ ...»🍀

🌸شرايط اجابت‌ با توجه به اين آيه معلوم مى‌شود كه دعا اگر داراى دو شرط باشد، به طور حتم به اجابت مى‌رسد.🌸

با ما همراه باشید در

7. Top | #25

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹 1- دعا درخواست و طلب واقعى باشد

🍀 «اجيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ»🍀

بعضى از دعاها گرچه صورت درخواست دارد ولى در واقع مورد درخواست دعاكننده نيستند و چون دعا كننده علم به واقعيت ندارد، آن ظاهر را موافق درخواست خود ديده و طلب مى‌كند. مثلًا كسى كه شفاى فرزند مريضش را مى‌خواهد اگر بداند كه اين فرزند در صورت بهبود چه زيانهاى جبران ناپذيرى به او مى‌رساند، دعا نمى‌كند.
    از طرف ديگر درخواست چيزى را بكند كه شدنى باشد، مثلًا فردى كه براى شفاى فرزندش كه عمر او تمام شده دعا مى‌كند، در اينجا اين فرد بايد زنده شدن او را بخواهد چون اينجا ديگر مريضى نيست تا شفا يابد، بلكه بايد او زنده شدنش را بخواهد، ولى او چون از زنده شدنش مأيوس است، شفايش را مى‌خواهد و چيزى را مى‌طلبد كه شدنى نيست و اين در حقيقت طلب نيست.

2- دعا كننده، فقط به خدا رو آورد و از همه اسباب و وسايل قطع اميد كند
    🍀«اذا دَعانِ»🍀
    كسى كه به غير خدا اميدوار است، در دعايش نمى‌تواند تنها خدا را بخواند و خداوند هم به او وعده اجابت نداده است.
    نكته ادبى‌ آيه شريفه از جهت ادبى داراى لطيف‌ترين نكته‌ها درباره دعاست، كه يكى از آنها سخن گفتن مستقيم و بدون واسطه خدا با بندگان است؛ يعنى نفرمود: «بديشان بگو كه ...» بلكه بطور مستقيم خطاب كرد:
    ☘ «فَانى قَريبٌ اجيبُ ...».☘

🔹منشأ اختلافات اجتماعى و دينى‌:

☘«كانَ النَّاسُ أُمَّةً واحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِيينَ مُبَشِّرينَ وَ مُنْذِرين وَ أَنْزَلَ مَعَهُمُ الْكِتابَ بِالْحَقِّ لِيَحْكُمَ بَيْنَ النَّاسِ فيَما اخْتَلَفُوا فيهِ وَ مَا اخْتَلَفَ فيهِ أِلَّا الَّذينَ اوتُوهُ مِنْ بَعْدِ ما جاءَتْهُمُ الْبَيِّناتُ بَغْياً بَيْنَهُمْ فَهَدَى اللَّهُ الَّذينَ آمَنُوا لِمَااخْتَلَفُوا فيهِ مِنَ الْحَقِّ بِأِذْنِهِ وَاللَّهُ يَهْدى مَنْ يَشاءُ أِلى صِراطٍ مُسْتَقيمٍ»🍀

🌸مردم (قبل از بعثت پيامبران) امتى يگانه (و بر يك روش) بودند. سپس خداوند (به خاطراختلافى كه در ميان آنان پديد آمد)، انبيا را بشارت دهنده و انذار كننده برانگيخت و به همراه ايشان كتابها به حق و راستى فرستاد تا ميان مردمان در آنچه مورد اختلافشان شد، حكم كند (اين بار در خود دين اختلاف كردند) و اختلاف را ايجاد نكردند، جز همانها كه بر ايشان كتاب آمده بود، بعد از آنكه شواهدى روشنگر بديشان رسيد (و اين اختلاف جويى آنها) به سبب سركشى ايشان بود. آن گاه خداوند اهل ايمان را در آنچه از حق كه در آن اختلاف كردند به اذن خود هدايت فرمود و خداوند هر كه را بخواهد به راه راست هدايت مى‌كند.🌸

آيه مزبور به سير تدريجى پيدايش اختلاف در بين افراد بشر اشاره كرده، سپس تشريع اديان از ناحيه خداى متعال را براى از بين بردن اختلافات، يادآور شده و به واكنش انسانها در برابر آن شرايع مى‌پردازد.

با ما همراه باشید در

8. Top | #26

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹امت واحد و پيدايش اختلاف‌:

اين آيه[آيه ۲۱۳_سوره بقره] تصريح مى‌كند كه انسانها، ابتدا امتى واحد بودند و در بين آنان اختلافى وجود نداشت، چون آگاهى اندك آنها از طبيعت و توانايى كم آنها در استفاده از منابع طبيعى و سرگرم بودنشان به برآوردن نيازمنديهاى اوليه و روزانه، به آنان مجال اختلاف نمى‌داد، و با توجه به نيازهاى اندك آنان، تزاحم منافع پيش نمى‌آمد و در نتيجه با راحتى و آرامش در كنار هم زندگى مى‌كردند.
    اما بشر بتدريج پيشرفت كرد و به ساختن آلات و ادواتى‌
    مانند چاقو و اره و تيشه دست زد و بدين وسيله دايره نفوذ خود را در جمادات بيشتر كرد، از طرفى با تصرّف در گياهان و استفاده از حيوانات و استخدام آنها براى كارهاى مختلف دامنه زندگى‌اش وسعت پيدا كرد تا آنجا كه دست به استخدام همنوع خود زد.
    با رسيدن به اين مرحله مشكل جديدى پيدا شد و آن اين بود كه هر فردى همان چيزى را كه از ديگران مى‌خواست،، ديگران نيز از او مى‌خواستند، يعنى همان‌طور كه از ديگران بهره‌كشى مى‌كرد؛ بايد اجازه مى‌داد كه ديگران نيز از محصول عمل او استفاده كنند.
    همين امر باعث به وجود آمدن زندگى اجتماعى و بناى تعاون در زندگى شد.
    با رشد اين حالت، به وجود آمدن تزاحم منافع مادى امرى عادى بود؛ چون هيچ فردى ابتدا حاضر به محدود كردن خويش نبود.
    از اينجا اختلاف شروع شد و اجتماع به طبقات مختلف تقسيم گشت، عده‌اى غالب و عده‌اى مغلوب شدند و هر كس تا مى‌توانست با ظلم و حيله مى‌خواست از ديگران بهره‌كشى كند. اين اولين مرحله اختلاف بود كه آيه شريفه به آن اشاره دارد.
    دين وسيله رفع اختلاف‌ بشر براى رفع اختلاف، نياز به قانون داشت. از اين رو، دست به تدوين قانون زد، اما به دليل اينكه تنها بعد مادى انسان را در نظر دارد، قانون او نمى‌تواند پاسخگوى مشكلات جامعه بشرى باشد.
    خداى متعال كه آگاه به همه نيازهاى بشر و خالق اوست، براى رفع اختلاف بين بشر، قانون تنظيم كرده و آن را همراه با عبادات دينى كه مكمل آن قانون است فرستاده و اساس آن را بر توحيد قرار داده است، تا بدين وسيله هم عقايد بشر و هم اخلاق و رفتار او تصحيح شود.
    اختلاف در دين‌ عده‌اى از افراد بشر كه طالب حقيقت بودند، از قوانين دين پيروى كرده و اختلافات را به وسيله آن برطرف مى‌كردند، اما دسته‌اى ديگر اختلاف را به مسائل دين هم- كه براى رفع اختلاف آمده بود- سرايت داده و بر سر معارف دين و مبدأ و معاد اختلاف كردند و در نتيجه به وحدت دينى خلل وارد شد و شعبه‌ها و حزبها پديدار گشت.
    قرآن مجيد، عامل پيدايش اين تفرقه را حسادت و ظلم حاملان دين و گردانندگان كليسا و كسانى كه به كتاب خدا علم داشتند، مى‌داند و انگيزه آنان را بغى و ظلم معرفى مى‌كند.

با ما همراه باشید در

9. Top | #27

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

امت واحد و پيدايش اختلاف‌:

اين آيه[آيه ۲۱۳_سوره بقره] تصريح مى‌كند كه انسانها، ابتدا امتى واحد بودند و در بين آنان اختلافى وجود نداشت، چون آگاهى اندك آنها از طبيعت و توانايى كم آنها در استفاده از منابع طبيعى و سرگرم بودنشان به برآوردن نيازمنديهاى اوليه و روزانه، به آنان مجال اختلاف نمى‌داد، و با توجه به نيازهاى اندك آنان، تزاحم منافع پيش نمى‌آمد و در نتيجه با راحتى و آرامش در كنار هم زندگى مى‌كردند.
    اما بشر بتدريج پيشرفت كرد و به ساختن آلات و ادواتى‌
    مانند چاقو و اره و تيشه دست زد و بدين وسيله دايره نفوذ خود را در جمادات بيشتر كرد، از طرفى با تصرّف در گياهان و استفاده از حيوانات و استخدام آنها براى كارهاى مختلف دامنه زندگى‌اش وسعت پيدا كرد تا آنجا كه دست به استخدام همنوع خود زد.
    با رسيدن به اين مرحله مشكل جديدى پيدا شد و آن اين بود كه هر فردى همان چيزى را كه از ديگران مى‌خواست،، ديگران نيز از او مى‌خواستند، يعنى همان‌طور كه از ديگران بهره‌كشى مى‌كرد؛ بايد اجازه مى‌داد كه ديگران نيز از محصول عمل او استفاده كنند.
    همين امر باعث به وجود آمدن زندگى اجتماعى و بناى تعاون در زندگى شد.
    با رشد اين حالت، به وجود آمدن تزاحم منافع مادى امرى عادى بود؛ چون هيچ فردى ابتدا حاضر به محدود كردن خويش نبود.
    از اينجا اختلاف شروع شد و اجتماع به طبقات مختلف تقسيم گشت، عده‌اى غالب و عده‌اى مغلوب شدند و هر كس تا مى‌توانست با ظلم و حيله مى‌خواست از ديگران بهره‌كشى كند. اين اولين مرحله اختلاف بود كه آيه شريفه به آن اشاره دارد.
    دين وسيله رفع اختلاف‌ بشر براى رفع اختلاف، نياز به قانون داشت. از اين رو، دست به تدوين قانون زد، اما به دليل اينكه تنها بعد مادى انسان را در نظر دارد، قانون او نمى‌تواند پاسخگوى مشكلات جامعه بشرى باشد.
    خداى متعال كه آگاه به همه نيازهاى بشر و خالق اوست، براى رفع اختلاف بين بشر، قانون تنظيم كرده و آن را همراه با عبادات دينى كه مكمل آن قانون است فرستاده و اساس آن را بر توحيد قرار داده است، تا بدين وسيله هم عقايد بشر و هم اخلاق و رفتار او تصحيح شود.
    اختلاف در دين‌ عده‌اى از افراد بشر كه طالب حقيقت بودند، از قوانين دين پيروى كرده و اختلافات را به وسيله آن برطرف مى‌كردند، اما دسته‌اى ديگر اختلاف را به مسائل دين هم- كه براى رفع اختلاف آمده بود- سرايت داده و بر سر معارف دين و مبدأ و معاد اختلاف كردند و در نتيجه به وحدت دينى خلل وارد شد و شعبه‌ها و حزبها پديدار گشت.
    قرآن مجيد، عامل پيدايش اين تفرقه را حسادت و ظلم حاملان دين و گردانندگان كليسا و كسانى كه به كتاب خدا علم داشتند، مى‌داند و انگيزه آنان را بغى و ظلم معرفى مى‌كند.

با ما همراه باشید در

10. Top | #28

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹سنت ابتلاى مؤمنان‌:

🍀 «أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَ لَمَّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْ مَسَّتْهُمُ الْبَأْساءُ وَ الضَّرَّاءُ وَ زُلْزِلُوا حَتَّى يَقُولَ الرَّسُولُ وَ الَّذينَ امَنُوا مَعَهُ مَتى نَصْرُاللَّهِ أَلا أِنَّ نَصْرَاللَّهِ قَريبٌ»🍀

🌸آيا گمان مى‌بريد كه به بهشت داخل مى‌شويد، در حالى كه هنوز مانند آنچه بر پيشينيان شما وارد شد، به شما نرسيده است؟ همانان كه گرفتاريها و ناراحتيها به آنها رسيد، و آنچنان ناراحت شدند كه پيامبر و افرادى كه ايمان آورده بودند گفتند: پس يارى خدا كى خواهد آمد؟
    آگاه باشيد، يارى خدا نزديك است! 🌸

🔹شأن نزول‌ :

بعضى از مفسران مى‌گويند: در جنگ احزاب هنگامى كه ترس بشدت بر مسلمانان چيره شد و در محاصره قرار گرفتند، اين آيه نازل شده، همچنين گفته‌اند: هنگامى كه مسلمانان در جنگ احد شكست خوردند، «عبدالله ابن ابى» به آنها گفت: تا كى خود را به كشتن مى‌دهيد، اگر محمد (ص) پيامبر بود خداوند ياران او را گرفتار اسارت و قتل نمى‌كرد. در اين موقع آيه مزبور نازل شد.

🔹ضرورت امتحان:

‌ «ابتلا» و «امتحان» از مفاهيم مهم تربيتى و جهان‌شناسى قرآن است. يكى از تصورهاى نابجا ولى رايج در ميان انسانها اين است كه اگر ما به صف نيكان و صالحان پيوستيم، مورد حمايت خدا خواهيم بود و در اين صورت نبايد به هيچ امر ناخوشايندى گرفتار شويم.
    نادرستى اين پندار از آنجاست كه اگر پيروزى و آسايش همواره در جبهه مؤمنان و شكست و تلخ‌كامى در جناح كافران باشد، بسيارى از مردم اگر چه مؤمن نباشند براى كسب مزاياى مادى دنيوى به دروغ ادعاى ايمان مى‌كنند و بدين ترتيب، مؤمنان حقيقى با دروغگويان در يك صف و يك رتبه قرار مى‌گيرند، در حالى كه بايد اين دو صف از يكديگر جدا شود و اين امر در گرو آزمايش انسان با تحمل سختيها و مصيبتهاست.
    البته ابتلاءات سبب خالص شدن مؤمنان، رسيدن به پاداشهاى بزرگ اخروى و پاك شدن آنان از آثار و تبعات لغزشهايشان نيز مى‌شود.
    خداوند براى تسلى و دلدارى مؤمنان به سرگذشت امتهاى گذشته و مشكلات آنان اشاره مى‌كند و مى‌فرمايد:
    چنان كار بر آنها مشكل مى‌شد و سختيها و گرفتاريها بر آنان هجوم مى‌آورد كه حتى پيامبران نيز به همراه مؤمنان از خدا طلب نصرت و پيروزى مى‌كردند و اين تقاضا را به صورت سؤال مطرح مى‌كردند كه پس پيروزى و نصرت كى خواهد آمد؟
    خداوند در اين آيه مى‌فرمايد كه آنان دچار مشكلاتى در راه دينشان شدند كه شما هنوز با چنان مشكلاتى رو به رو نشده‌ايد. بررسى تاريخى زندگى پيامبران و مؤمنان حقيقى از لابلاى روايات نيز حاكى از فشار همه جانبه به آنهاست. طولانى بودن دعوت پيامبران همچون دعوت 950 ساله حضرت نوح (ع)، ايمان نياوردن اغلب افراد جامعه، تهمت‌زدن‌هاى فراوان به پيامبران و مؤمنان، مسخره كردن كافران نسبت به مؤمنان، در شكنجه قرار دادن مؤمنان و حتى سوزاندن و به قتل رساندن آنان، جزئى از فشارهاى كافران بوده است.
    چنانچه قرآن به زنده زنده سوزاندن مؤمنان به دست اصحاب اخدود اشاره كرده است.
    در روايتى نقل شده‌است كه اصحاب رسول خدا (ص) به ايشان عرض كردند: آيا طلب نصرت براى ما نمى‌كنى؟ آيا خدا را براى يارى ما نمى‌خوانى؟ حضرت فرمود:
    كسانى قبل از شما بودند كه اره بر فرق سر آنها مى‌گذاشتند و تا پايشان آنها را دو نيم مى‌كردند و اين عمل آنان را از دينشان برنمى‌گرداند و برخى را شانه‌هاى آهنين بر گوشت و استخوانشان مى‌كشيدند و باز اين كار آنها را از دينشان برنمى‌گرداند.

با ما همراه باشید در

11. Top | #29

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹صبر و نصر:
    از آيات و روايات متعددى برمى‌آيد كه صبر و بردبارى، زمينه ساز امداد و نصرت الهى است. يكى از آياتى كه بروشنى اين مطلب را بازگو مى‌كند، آيه 125 سوره آل عمران است:

🍀«بَلى انْ‌تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا وَ يَأْتُوكُمْ مِنْ فَوْرِهِمْ هذا يُمْدِدْكُمْ رَبُّكُمْ بِخَمْسَةِ آلافٍ مِنَ‌الْمَلائِكَةِ مُسَوِّمينَ»🍀

🌸 بلى اگر شما صبر و مقاومت پيشه كنيد و پرهيزكار باشيد، چون كافران بر سر شما شتابان و خشمگين بيايند، خداوند پنج هزار فرشته نشاندار را به كمك شما مى‌فرستد.🌸

تجربه عملى مسلمانان در جنگ احزاب نيز همين حقيقت را به اثبات رساند، زيرا آنان پس از تحمل مشكلات و رنج فراوان و صبر در مقابل مصيبتها، از امداد الهى برخوردار شدند و دشمنى كه به تعبير قرآن جان مسلمانان را به گلو رسانده بود، مجبور به ترك ميدان و فرار از صحنه شد.
    امير مؤمنان عليه السلام درباره ملازمت صبر و نصرت چنين فرمود:
    ☘«مَنْ رَكِبَ مَرْكَبَ الصَّبْرِ اهْتَدى الى مِضْمارِ النَّصْرِ»☘

🌸 كسى كه بر مركب صبر سوار شود، به قله پيروزى خواهد رسيد.🌸

🔹 سوگند بيجا و نتايج قسم دروغ‌:

☘«وَ لا تَجْعَلُوا اللَّهَ عُرْضَةً لِأَيْمانِكُمْ أَنْ تَبَرُّوا وَ تَتَّقُوا وَ تُصْلِحُوا بَيْنَ‌النَّاسِ وَاللَّهُ سَميعٌ عَليمٌ لا يُؤاخِذُكُمُ اللَّهُ بِاللَّغْوِ فى أَيْمانِكُمْ وَ لكِنْ يُؤاخِذُكُمْ بِما كَسَبَتْ قُلُوبُكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ حَليٌم»🍀

🌸خدا را در معرض قسمهايتان قرار ندهيد تا (سوگند بى‌موردتان) مانع نيكوكارى، تقوا و آشتى دادن مردم گردد و خداوند شنوا و داناست. خداوند شما را به سوگندهاى نينديشيده‌تان مواخذه نمى‌كند، بلكه شما را بدانچه قلبهايتان كسب كرده مواخذه مى‌كند و خدا بخشنده و بردبار است.🌸

🔹شأن نزول‌ :
    ميان داماد و دختر يكى از ياران پيامبر (ص) به نام عبدالله بن رواحه، اختلافى روى داد.
    او سوگند ياد كرد كه براى اصلاح كار آنها هيچ‌گونه دخالتى نكند و در اين راه گامى برندارد.
    آيه فوق نازل شد و اين گونه سوگندها را ممنوع و بى اساس قلمداد كرد.

🔹 نهى از سوگند به خدا :
    از نظر شرعى هيچ قسمى جز سوگند به خدا تعهدآور نيست.
    سوگند شرعى بايد به يكى از نامهاى خاص خدا (مثل خدا و الله) و يا اسمى كه به غير خدا هم گفته مى‌شود، ولى هميشه ذات مقدس حق در نظر مى‌آيد (مانند خالق و رازق) ادا شود. احتياطاً سوگند به هر لفظى كه در آن، خدا را قصد كرده باشد، شرعى تلقى مى‌گردد.

🔹نظر به اهميت سوگند :
    ممكن است آيه شريفه از بسيار سوگند خوردن به خدا نهى كرده باشد؛ چرا كه اين كار از عظمت نام خدا در نظر انسان مى‌كاهد، و شخص، سوگند به خدا را ساده و سبك مى‌شمارد و بتدريج از قسم دروغ پروا نمى‌كند؛ در نتيجه جامعه نيز براى چنين كسى حرمت قائل نمى‌شود و زمينه نیكى و اصلاح بين مردم از او سلب مى‌شود.

با ما همراه باشید در

12. Top | #30

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.72
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

🔹هدف از سوگند:
    آيه مى‌فرمايد:
    قسمهاى شما به منظور تأكيد بر ترك خير و انجام پليديها نباشد؛ چرا كه قرآن، تعاون بر نيكى و اصلاح ميان مردم را مورد تأكيد قرار داده است و خدا راضى نيست كه نامش را وسيله‌اى قرار دهيد براى امتناع از آنچه بدان امر كرده‌است.
    امام صادق عليه‌السلام در تفسير اين آيه، تكيه كلام:
    «نه به خدا» و «بله به خدا»- بدون قصد قسم- را، «سوگند لغو» خوانده است.

🔹فروش سوگند :
    گروهى از مردم، پيمانى را كه با خدا بسته‌اند و سوگند خود را به بهايى اندك مى‌فروشند، يعنى به قيمت خيانت به خدا (در عهدى كه با او بسته‌اند) و به قيمت خيانت به وجدان و شخصيت خود (كه سوگند، بر آن مبتنى است)، دنيا را طلب مى‌كنند.
    خداوند در سوره آل‌عمران، آيه 77، كيفر ايشان را يادآور شده است:

🍀«أِنَّ الَّذينَ يَشْتَروُنَ بِعَهْدِ اللَّه وَ أَيْمانِهِمْ ثَمَناً قَليلًا أُولئِكَ لا خَلاقَ لَهُمْ فِى‌الْاخِرَةِ وَ لا يُكَلِّمُهُمُ اللَّهُ وَ لا يَنْظُرُ أِلَيْهِمْ يَوْمَ الْقِيامَةِ وَ لا يُزَكّيهِمْ وَ لَهُمْ عَذابٌ أَليمٌ» 🍀

🌸كسانى كه عهد خدا و سوگند خويش را به بهايى اندك مى‌فروشند، ايشان بهره‌اى در آخرت ندارند و خداوند با آنان سخن نمى‌گويد و روز قيامت بدانها نظر (رحمت) نمى‌افكند و پاكشان نمى‌سازد و عذابى دردناك دارند.🌸

🔹 اهميت شير مادر و مدت شيرخوارى:

🍀‌ «وَ الْوالِداتُ يُرْضِعْنَ اوْلادَهُنَّ حَوْلَيْنِ كامِلَيْنِ لِمَنْ ارادَانْ يُتِمَّ الرَّضاعَةَ وَ عَلَى الْمَوْلُودِ لَهُ رِزْقُهُنَّ وَ كِسْوَتُهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ لا تُكَلَّفُ نَفْسٌ الَّا وُسْعَها لا تُضارَّ والِدَةٌ بَوَلَدِها وَ لا مَوْلُودٌ لَهُ بِوَلَدِهِ وَ عَلَى الْوارِثِ مِثْلُ ذلِكَ فَانْ ارادا فِصالًا عَنْ تَراضٍ مِنْهُما وَ تَشاوُرٍ فَلا جُناحَ عَلَيْهِما وَ انْ ارَدْتُمْ انْ تَسْتَرْضِعُوا اوْلادَكُمْ فَلا جُناحَ عَلَيْكُمْ اذا سَلَّمْتُمْ ما آتَيْتُمْ بِالْمَعْروفِ وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا انَّ اللَّهَ بِما تَعْمَلُونَ بَصيرٌ»🍀

🌸مادرانى كه مى‌خواهند شيردادن فرزندان خود را كامل كنند، دو سال تمام شيرشان دهند.
    خوراك و پوشاك آنان به وجه معمول، بر عهده صاحب فرزند (پدر) است. هيچ كس به بيش از مقدار توانايى‌اش مكلف نمى‌شود. نه مادر بايد به سبب طفلش زيان ببيند و نه صاحب فرزند (پدر) و مثل تعهد پدر (در صورت مرگ) بر عهده وارث اوست. اگر پدر و مادر بارضايت و مشورت تصميم گرفتند فرزند را از شير بگيرند، گناهى بر آنان نيست و اگر براى فرزندانتان دايه بگيريد، باكى بر شما نيست، به شرط اينكه وجهى پسنديده و شايسته بپردازيد (به مادر طفل براى مدتى كه شير داده‌است يا به دايه براى شيرى كه به فرزند مى‌دهد. يا به شرط آنكه حاضر باشيد مبلغ كافى به مادر فرزند بدهيد براى شير دادن طفل، ولىّ او قبول نكند).تقواى الهى پيشه كنيد و بدانيد كه خداوند بر همه چيز بيناست.🌸

با ما همراه باشید در

صفحه 3 از 7 نخستنخست 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)