انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: چند سوال در مورد حجاب

1. Top | #1

عنوان کاربر
    همراه نور
    میانگین پست در روز
    0.01
    صلوات و تشکر
    15
    مورد صلوات
    45 در 19 پست
    دریافت کتاب
    0
    آپلود کتاب
    0

tavagoh چند سوال در مورد حجاب

سلام دوستان عزیز ...
    در اینجا دوست دارم در مورد حجاب بیشتر بحث کنیم به همین دلیل چندتا سوال رو از یکی از وبهای نت پیدا کردم و گذاشتم گفتم چه خوبه اینجا هم در موردش بحث بشه ...
    ممنون که در این مبحث شرکت میکنید !

این بحث را در حالی مطرح می کنم که می دانم اکثریت قاطع خانمها در جامعه ما بسیار عفیف و نجیب می باشند و دغدغه این موضوع را هم دارند.

در اینجا بنده چند سوال در مورد حجاب مطرح می کنم و امیدوارم که هر یک از شما آزادانه و با بیان منطقی از دیدگاه خود به این سوالات پاسخ دهید:

1- حجاب یک امر شخصی است یا مربوط به عرصه عمومی جامعه است؟

2- آیا حجاب در قرآن و دین آمده یا یک حکم ساختگی است؟

3- آیا خانمهای با پوشش کامل در جامعه امنیت بیشتری دارند یا خانمهای بدون پوشش؟

4- احترام خانمهای پوشیده در جامعه و درون ذهن مردها بیشتر است یا خانمهای بدون پوشش؟

5- آیا حکم حجاب فقط زحمتی برای خانمها به نفع مردهاست؟

6- چرا مزاحمت برای خانمها در کشورهای غربی در سطح عمومی جامعه نسبت به ما کمتر است؟ آیا تقوای آنها بیشتر است یا غریزه ای ندارند؟

7- آیا حجاب مانعی برای ابراز زیبایی است؟

8- آیا همه خانمهای بد پوشش با یک دلیل یکسان اینگونه رفتار می کنند ؟

9- آرامش روانی در جامعه پوشیده بیشتر است یا بدون آن؟

از همه کسانی که ممکن است با حجاب هم مخالف باشند خواهش می کنم که دلایل مخالفت خود را در قالب این سوالات به صورت منطقی توضیح دهند.

یا حق
    منبع : وبلاگ دبیرستان فرزانگان شوشتر

2. 3 کاربر برای پست " آیه " عزیز صلوات فرستاده.

مدیریت محتوایی انجمن (2013_12_19), مشعشع (2013_12_19), گل مريم (2013_12_19)

3. Top | #2

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.73
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    ممنون از دعای زیبا و حاجتهاتون إن شاءالله خوشبخت و سلامت و عاقبت بخیر باشید
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

سلام دوست عزیز
    ممنون سؤالهاتون زیبا و تفکربرانگیز هست.

1- حجاب یک امر شخصی است یا مربوط به عرصه عمومی جامعه است؟
    عمومی

2- آیا حجاب در قرآن و دین آمده یا یک حکم ساختگی است؟

آمده.

آیات مربوط به موضوع حجاب در دو سوره از قرآن آمده است: یکی سوره " نور " و دیگر سوره " احزاب ". در سوره نور آیه ای که مربوط به مطلب است آیه 31 می باشد. چند آیه قبل از آن آیه متعرض وظیفه اذن گرفتن برای ورود در منازل است و در حکم مقدمه این آیه می باشد.

تفسیر آیات را از آنجا شروع می کنیم: «یا ایها الذین آمنوا لا تدخلوا بیوتا غیر بیوتکم حتی تستانسوا و تسلموا علی اهلها ذلکم خیر لکم لعلکم تذکرون* فان لم تجدوا فیها احدا فلا تدخلوها حتی یؤذن لکم و ان قیل لکم ارجعوا فارجعوا هو ازکی لکم و الله بما تعملون علیم* لیس علیکم جناح ان تدخلوا بیوتا غیر مسکونة فیها متاع لکم و الله یعلم ما تبدون و ما تکتمون* قل للمؤمنین یغضوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم ذلک ازکی لهم ان الله خبیر بما یصنعون * و قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن و لایبدین زینتهن الا ما ظهر منها و لیضربن بخمرهن علی جیوبهن و لایبدین زینتهن الا لبعولتهن او آبائهن او آباء بعولتهن او ابنائهن او ابناء بعولتهن او اخوانهن او بنی اخوانهن او بنی اخواتهن او نسائهن او ما ملکت ایمانهن او التابعین غیر اولی الاربة من الرجال او الطفل الذین لم یظهروا علی عورات النساء، و لا یضربن بارجلهن لیعلم ما یخفین من زینتهن و توبوا الی الله جمیعا ایها المؤمنون لعلکم تفلحون»؛

ای کسانی که ایمان آوردید! به خانه دیگران داخل نشوید مگر آنکه قبلا آنان را آگاه سازید.
    و بر اهل خانه سلام کنید. این برای شما بهتر است. باشد که پند گیرید. اگر کسی را در خانه نیافتید داخل نشوید تا به شما اجازه داده شود. اگر گفته شد باز گردید، بازگردید که پاکیزه تر است برای شما. خدا بدانچه انجام می دهید داناست. باکی نیست که در خانه هائی که محل سکنا نیست و نفعی در آنجا دارید (بدون اجازه) داخل شوید. خدا آنچه را آشکار می کنید و آنچه را نهان می دارید آگاه است. به مردان مؤمن بگو دیدگان فرو خوابانند و دامنها حفظ کنند. این برای شما پاکیزه تر است. خدا بدانچه می کنید آگاه است.
    به زنان مؤمنه بگو دیدگان خویش فرو خوابانند و دامنهای خویش حفظ کنند و زیور خویش آشکار نکنند مگر آنچه پیدا است، سرپوشهای خویش بر گریبانها بزنند، زیور خویش آشکار نکنند مگر برای شوهران، یا پدران، یا پدر شوهران، یا پسران، یا پسر شوهران، یا برادران، یا برادر زادگان، یا خواهرزادگان، یا زنان، یا مملوکانشان، یا مردان طفیلی که حاجت به زن ندارند، یا کودکانی که از راز زنان آگاه نیستند (یا بر کامجوئی از زنان توانا نیستند) و پای به زمین نکوبند که زیورهای مخفیشان دانسته شود. ای گروه مؤمنان همگی به سوی خداوند توبه برید، باشد که رستگار شوید. (نور/ 27-31)

مفاد آیه اول و دوم اینست که مؤمنین نباید سرزده و بدون اجازه به خانه کسی داخل شوند. در آیه سوم مکانهای عمومی و جاهائی که برای سکونت نیست از این دستور استثناء می گردد. سپس دو آیه دیگر مربوط به وظائف زن و مرد است در معاشرت با یکدیگر که شامل چند قسمت است:

1 - هر مسلمان، چه مرد و چه زن، باید از چشم چرانی و نظر بازی اجتناب کند.
    2 - مسلمان، خواه مرد یا زن، باید پاکدامن باشد و عورت خود را از دیگران بپوشد.
    3 - زنان باید پوشش داشته باشند و آرایش و زیور خود را بر دیگران آشکار نسازند و در صدد تحریک و جلب توجه مردان برنیایند.
    4 - دو استثناء برای لزوم پوشش زن ذکر شده که یکی با جمله «و لا یبدین زینتهن الا ما ظهر منها» بیان شده است و نسبت به عموم مردان است و دیگری با جمله «و لا یبدین زینتهن الا لبعولتهن الخ» ذکر شده و نداشتن پوشش را برای زن نسبت به عده خاصی تجویز می کند.

3- آیا خانمهای با پوشش کامل در جامعه امنیت بیشتری دارند یا خانمهای بدون پوشش؟
    با پوشش کامل

4- احترام خانمهای پوشیده در جامعه و درون ذهن مردها بیشتر است یا خانمهای بدون پوشش؟

مسلما خانم های پوشیده از احترام زیادی برخوردار هستند. جوانی که هر روز و هر شب با دختری سرگرم است. هنگام ازدواج هیچوقت با آن دختر ازدواج نمی کند چون میداند دختری که براحتی با هر پسری گرم بگیرد و از لحاظ پوشش بی بند و بار باشد بدرد زندگی نمیخورد و بیشتر دختران و خانم های پوشش دار را انتخاب میکنند و برای آن ها ارزش زیادی قائل هستند.

5- آیا حکم حجاب فقط زحمتی برای خانمها به نفع مردهاست؟

البته شاید به نوعی زحمت هم باشد. مخصوصا در ماه گرما که با پوشش کامل (چادر، مغنعه، مانتو, ساق دست، جوراب و شلوار) ولی این زحمت را خانم های محجبه با جان و دل خریدارند تا هم خودشان سود ببرند و هم آقایان.

6- چرا مزاحمت برای خانمها در کشورهای غربی در سطح عمومی جامعه نسبت به ما کمتر است؟ آیا تقوای آنها بیشتر است یا غریزه ای ندارند؟
    به این سؤال بعدا جواب میدم البته اگر زنده باشم.

7- آیا حجاب مانعی برای ابراز زیبایی است؟
    آیا مروارید که در درون صدف پنهان هست از زیباییش کم شده است؟

8- آیا همه خانمهای بد پوشش با یک دلیل یکسان اینگونه رفتار می کنند ؟

نه هر کی برای خودش دلائل مختلفی دارد. که اینو فکر کنم از خودشون سؤال کنید بهتر باشه. نمیتونم جاشون فکر کنم.

9- آرامش روانی در جامعه پوشیده بیشتر است یا بدون آن؟
    صد البته جامعه پوشیده

اشتیاقی که به دیدار تو دارد دل من

دل من داند و من دانم و تنها دل من

یا ابا صالح علیه السلام ادرکنی

با ما همراه باشید در

کانال ترجمه ی قرآن شهر نورانی قرآن
    https://دtelegram.me/shahrenuraniquran

کانال مکالمه ی عربی شهر نورانی قرآن(آموزش دروس صدی الحیاة و لهجه ی عراقی)
    https://telegram.me/mokalemeharabik

4. 3 کاربر برای پست " گل مريم " عزیز صلوات فرستاده.

مدیریت محتوایی انجمن (2013_12_20), مشعشع (2013_12_19), آیه (2013_12_20)

5. Top | #3

عنوان کاربر
    همراه نور
    میانگین پست در روز
    0.01
    صلوات و تشکر
    15
    مورد صلوات
    45 در 19 پست
    دریافت کتاب
    0
    آپلود کتاب
    0

ممنون اینکه من با پاسخ های خوبتون گل مریم خانم .
    من دوست دارم در مورد این سوالات بحث بشه حتی اون کسایی که میگن چادر و حجاب خوب نیست نظرشون رو بگن و دلیل بیارن .
    گاهی با بحث کردن میشه آدم ها رو قانع کرد که چادر زدن خوبه .
    صحبت ها به نظر من باید دو طرفه باشه .
    یا حق .

6. 2 کاربر برای پست " آیه " عزیز صلوات فرستاده.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)