انتخاب رنگ سبز انتخاب رنگ آبی انتخاب رنگ قرمز انتخاب رنگ نارنجی
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: مثل دو زن الگو و نمونه

1. Top | #1

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.73
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    ممنون از دعای زیبا و حاجتهاتون إن شاءالله خوشبخت و سلامت و عاقبت بخیر باشید
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

پیش فرض مثل دو زن الگو و نمونه

مثل دو زن الگو و نمونه

وضرب الله مثلا للذين ءامنوا امراءت فرعون اذ قالت رب ابن لى عندك بيتا فى الجنة ونجنى من فرعون وعمله ونجنى من القوم الظلمين # ومريم ابنت عمران التى اءحصنت فرجها(

(اءحصنت فرجها)؛ يعنى دامن خود را از آلودگى مصون داشت .
    ((حصن ))، به معناى دژ و قلعه محكم است . به همين جهت مرد متاءهل را كه از زن خود نگه دارى مى كند ((محصن )) (نگاه دارنده ) و زنى كه ازدواج كرده و در پناه شوهر نگهدارى مى شود، ((محصنه )) (نگاه داشته شده ) ناميده مى شود.
    )
    فنفخنا فيه من روحنا وصدقت بكلمت ربها وكتبه وكانت من القنتين .(تحريم / 11 - 12.)

((و خداوند براى مؤ منان ، به همسر فرعون مثل زده است ، در آن هنگام كه گفت : پروردگارا! خانه اى براى من نزد خودت در بهشت بساز، و مرا از فرعون و عمل او نجات ده و مرا از قوم ستمكاران رهايى بخش ! و همچنين به مريم دختر عمران (مثل زده ) كه دامان خود را پاك نگه داشت ، و ما از روح خود در او دميديم ، او كلمات پروردگار و كتابهايش را تصديق كرد، و از مطيعان فرمان خدا بود)).

هم مثل كرد او ز بهر مؤ منان
    زوجه فرعون را اندر بيان
    ياد كن چون گفت او رب ابن لى
    نزد خود بيتى به جنت معتلى
    ده ز فرعونم وز اعمالش نجات
    همچنين از اهل ظلم و سيئات
    حق دعايش كرد در دم مستجاب
    رفع گشت از پيش چشم او حجاب
    پيش از آن كايد برون روحش ز تن
    جاى خود ديد او به جنت در زمن
    گفته بد فرعون دون از كينه اش
    سنگ بگذارند روى سينه اش ‍
    پيش از آن كاو را رسد بر سينه سنگ
    رفته بد روحش به جنت بى درنگ
    باز مريم دخت عمران كونگاه
    دامن خود داشت از فحش و گناه
    پس دميديم اندر او از روح خويش
    بارور شد بر مسيح خوب كيش
    داشت باور گفتهاى رب خود
    آنچه دادش وعده جبريل از ولد
    داشت هم تصديق بر جمله كتاب
    هم بد از فرمانبران در هر حساب
    خواستم شرحى ز فضل فاطمه (عليها السلام )
    در بيان آرم به خير خاتمه
    لب گزيدم مرتضاى رشك ناك
    كاو برون است از شمار خلق و پاك
    او ز افراد خلايق فرد بود
    نيست جفت اورا كه جفت مرد بود(تفسير صفى ، ج 2، ص 1102.)

اشتیاقی که به دیدار تو دارد دل من

دل من داند و من دانم و تنها دل من

یا ابا صالح علیه السلام ادرکنی

با ما همراه باشید در

کانال ترجمه ی قرآن شهر نورانی قرآن
    https://دtelegram.me/shahrenuraniquran

کانال مکالمه ی عربی شهر نورانی قرآن(آموزش دروس صدی الحیاة و لهجه ی عراقی)
    https://telegram.me/mokalemeharabik

2. 2 کاربر برای پست " گل مريم " عزیز صلوات فرستاده.

3. Top | #2

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.73
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

وجه تشبيه :

خداوند متعال به دنبال مثل پيش كه براى كافران ، همسر حضرت نوح و همسر حضرت لوط را مثال زده بود، در اينجا براى مؤ منان ، دو زن ديگر تاريخ را كه هر دو اسوه مقاومت و پاكدامنى هستند، مثل مى زند. يكى ((همسر فرعون )) است كه در دستگاه جبار آن جرثومه كفر به خداى يكتا ايمان آورد و قدرت همسرى چون فرعون و كفر او نتوانست به ايمان وى خدشه اى وارد سازد، و دومى ((مريم ))، دختر عمران است كه الگوى پاكدامنى است .

((معروف اين است كه نام همسر فرعون ((آسيه )) و نام پدرش ‍ ((مزاحم )) بوده است ، گفته اند هنگامى كه معجزه موسى (عليه السلام ) را در مقابل ساحران مشاهده كرد، اعماق قلبش به نور ايمان روشن شد، و از همان لحظه به ((موسى )) ايمان آورد. او پيوسته ايمان خود را مكتوم مى داشت ، ولى ايمان و عشق به خدا چيزى نيست كه بتوان آن را هميشه كتمان كرد، هنگامى كه فرعون از ايمان او باخبر شد، بارها او را نهى كرد، و اصرار داشت كه دست از دامن آيين موسى (عليه السلام ) بردارد، و خداى او را رها كند، ولى اين زن با استقامت هرگز تسليم خواسته فرعون نشد.
    سرانجام فرعون دستور داد دست و پاهايش را با ميخها بسته ، در زير آفتاب سوزان قرار دهند، و سنگ عظيمى بر سينه او بيفكنند، هنگامى كه آخرين لحظه هاى عمر خود را مى گذراند، دعايش اين بود: ((پروردگارا! براى من خانه اى در بهشت در جوار خودت بنا كن و مرا از فرعون و اعمالش رهايى بخش و مرا از اين قوم ظالم نجات ده !)).

خداوند نيز دعاى اين زن مؤ من پاكباز فداكار را اجابت فرمود و او را در كنار بهترين زنان جهان ، مانند مريم قرار داد. چنانكه در همين آيات در رديف او قرار گرفته است .

با ما همراه باشید در

4. 2 کاربر برای پست " گل مريم " عزیز صلوات فرستاده.

5. Top | #3

عنوان کاربر
    اللهم عجل لولیک الفرج
    میانگین پست در روز
    1.73
    صلوات
    24510
    دلنوشته
    18
    صلوات و تشکر
    10,215
    مورد صلوات
    10,572 در 4,696 پست
    نوشته های وبلاگ
    175
    دریافت کتاب
    81
    آپلود کتاب
    135

در روايتى از رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) مى خوانيم : افضل نساء اهل الجنة خديجه بنت خويلد، وفاطمة بنت محمد (صلى الله عليه و آله و سلم )، و مريم بنت عمران ، و آسية بنت مزاحم ، امراءة فرعون ...؛(
    الدر المنثور، ج 8، ص 229.)
    برترين زنان اهل بهشت چهار نفرند((خديجه )) دختر خويلد و ((فاطمه )) دختر محمد (صلى الله عليه و آله و سلم ) و ((مريم )) دختر عمران و ((آسيه )) دختر مزاحم همسر فرعون )).

جالب اينكه همسر فرعون با اين سخن كاخ عظيم فرعون را تحقير مى كند و آن را در برابر خانه اى در جوار رحمت خدا به هيچ مى شمرد، و به اين وسيله به آنها كه او را نصيحت مى كردند كه اين همه امكانات چشمگيرى كه از طريق ((ملكه مصر بودن )) در اختيار توست با ايمان به مرد شبانى همچون موسى از دست نده ! پاسخ مى گويد:

و با جمله نجنى من فرعون وعمله بيزارى خود را، هم از خود فرعون و هم از مظالم و جناياتش ، اعلام مى دارد.

و با جمله ونجنى من القوم الظالمين ناهمرنگى خود را با محيط آلوده و بيگانگى خويش را از جنايات آنها برملا مى كند، و چقدر حساب شده است اين جمله هاى سه گانه اى كه اين زن با معرفت و ايثارگر در واپسين لحظه هاى عمرش بيان كرد، جمله هايى كه مى تواند براى همه زنان و مردان مؤ من جهان ، الهام بخش باشد، جمله هايى كه بهانه هاى واهى را از دست تمام كسانى كه فشار محيط، يا همسر را، مجوزى براى ترك اطاعت خدا و تقوا مى شمرند، مى گيرد.

مسلما زرق و برق و جلال و جبروتى برتر از دستگاه فرعونى وجود نداشت ، همان طور كه فشار و شكنجه اى فراتر از شكنجه هاى فرعون جنايتكار نبود، ولى نه آن زرق و برق ، و نه اين فشار و شكنجه ، آن زن مؤ من را به زانو در نياورد و همچنان به راه خود در مسير رضاى خدا ادامه داد تا جان خويش را در راه معشوق حقيقى فدا كرد.

قابل توجه اينكه تقاضا مى كند خداوند خانه اى در بهشت و در نزد خودش ، براى او بنا كند، كه در بهشت بودن جنبه جسمانى آن است ، و نزد خدا بودن جنبه روحانى آن ، و او هر دو را در يك عبارت كوتاه جمع كرده است ))(
    تفسير نمونه ، ج 24، ص 302 - 304.).

حضرت ((مريم ))، دختر عمران دومين زن با شخصيت كه الگوى افراد با ايمان محسوب مى شود، بانويى پاكدامن ، و معتقد به پيامبران و كتب آسمانى آنان و مطيع و فرمانبردار پروردگار متعال بوده است .

در خصوص حضرت مريم نام مباركش ذكر شده ، در صورتى كه نام همسر فرعون تصريح نشده است . اصولا در قرآن جز حضرت مريم نام هيچ زنى با صراحت برده نشده ؛ تنها اوست كه نامش در حدود ((بيست و چند سوره )) و متجاوز از ((سى آيه )) آمده است و كرارا او را به پاكدامنى و عفت ستوده است ؛ شايد اين به خاطر رفتار ناپسندى باشد كه يهوديان نسبت به وى روا داشته و به آن جناب تهمت بزرگ ناپاكدامنى زده اند كه قرآن آن را ((بهتان عظيم )) ناميد و خداوند متعال از حيثيت وى دفاع و از ساحت آن جناب رفع تهمت نموده است .

چهل مثل از قرآن كريم
    نويسنده : حسين حقيقت جو (جناتى)

با ما همراه باشید در

6. 2 کاربر برای پست " گل مريم " عزیز صلوات فرستاده.

7. Top | #4

عنوان کاربر
    همکار قبلی انجمن
    میانگین پست در روز
    0.06
    صلوات و تشکر
    150
    مورد صلوات
    669 در 237 پست
    دریافت کتاب
    0
    آپلود کتاب
    0

بسم الله الرحمن الرحیم

به زبان امروزی می گفت ؛ به حضرت آسیه می اندیشم که زمین تا آسمون با همسرش فرق داشت . ولی طلاق!!! نگرفت .

جالب است بعد از عمری زندگی مشترک همچنان بر موحد بودنش پایدار می ماند و اخر به دست همسر ملحدش شهید می شود .

جالب که گفتم اینجاست معمولا خانم ها در عقاید و باور مثل همسرشان می شوند یعنی تاثیر پذیر بودنشان بالاست ولی

چه طور حضرت آسیه تاثیر نپذیرفت که بماند ، تازه ایستادگی هم کرد و زندگی هم کرد ...

چقدر عاشق این جمله ی ایشانم که فرمودند : خدایا خونه ای توی بهشت در جوار قرب خودت بهم بده ...

عشق به خدا چقدر انسان را زیبا می کند ...

یا مهدی ادرکنی عجّل علی ظهورک

8. کاربر زیر برای پست " سجادی " عزیز صلوات فرستاده:

گل مريم (2014_04_26)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع